DP World, 2019’da yüzde 17,7 kazanç artışı açıkladı

Dubai Uluslararası Limanları (DP World), 2019 yılında gelirlerin yüzde 36,1 oranında arttığını ve faiz, vergi, amortisman ve itfa paylarının düşülmesinden önce düzeltilmiş karda yüzde 17,7 oranında artış olduğunu açıkladı. Muhasebe raporlarına dayanan sonuçlar, gelirlerin yüzde 36,1 oranında büyüme sağladığını ortaya koydu.

Faiz, vergi, amortisman ve tüketimin düşülmesinden önceki düzeltilmiş karın yüzde 17,7 oranında gerçekleştiğini ve faiz, vergi, amortisman ve itfa payının düşülmesinden önce ideal bir karşılaştırmaya göre düzeltilmiş kar marjının yüzde 49,6 olduğu belirtildi.

Olağan temettüler hisse başına 40 sente ulaştı, genel olarak geçmiş temettü yüzdesini yansıttı. Şirket, yeniden finansman riskini ortadan kaldırmak için rekor düşük faiz oranlarıyla uzun vadeli tahvil ihraç ederek 2,3 milyar dolar toplayarak bilançoyu güçlendirdi ve finansal esneklik sağladı.

Limanlar ve terminaller sektöründeki yatırımlar Şili / Puerto Central ve Puerto Lercin’deki iki yeni istasyonu ve Avustralya’daki terminallerin birleşmesini içeriyor. Lolog sektöründe yapılan yatırımlar arasında P&O Ferris’e bağlı Avrupa kapsamlı lojistik platformunun ve deniz lojistiği Topaz’ın işletmecisinin satın alınması da yer alıyor.

2020 için sermaye harcamaları direktifleri 1,4 milyar dolar oldu, Birleşik Arap Emirlikleri, Prens Robert ve Londra Ağ Geçidi Limanı (İngiltere), Cidde (Suudi Arabistan), Callao (Peru), es-Suhna (Mısır) ve Berbera’ya(Musul) planlanan yatırımların uygulanmasını içeriyor.

Ekvador’daki tek derin su limanı olan “Bozorga”, zamanında ve belirtilen bütçe dahilinde 20 feet ölçülerinde 750 bin TEU kapasitesi ile açıldı,  Suudi Arabistan’da Doğu ve Batı arasında malların sorunsuz ulaşımını kolaylaştırmak için en büyük liman ve merkez olan Cidde İslami Limanı’nda da franchise 30 yıllığına yenilendi.

Grup, kargo sahiplerine entegre tedarik zinciri çözümleri sunmak için disiplinli bir yatırım yaklaşımını sürdürmeye devam ediyor. 2020 için, son satın alımlarını entegre etmeye ve karlılığı korumak için maliyetleri yönetmeye odaklanacak.

Dubai Ports World Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed bin Sulayem, 2019’da yüzde 5,4’lük optimal bir karşılaştırmaya ve şirketin sahiplerine atfedilen karlara dayalı bir kar büyümesini duyurmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sözlerinin devamında, Dubai Ports World’ün ulaştırma sahipleri için entegre tedarik zinciri hizmetleri çözümleri sağlama stratejisinde ilerleme kaydetmeye devam ettiğini ve çabalarını otomotiv, petrol, gaz ve hızlı hareket eden tüketim malları, sektörü de dahil olmak üzere birçok sektör için entegre ve kapsamlı yetenekler oluşturmaya odakladığını belirtti.

Son zamanlarda ve birçok müzakereden sonra DP World’ün borsadan çekilme ve özel mülkiyete dönme kararı verdiğine dikkat çekti.

Sulayem, çeşitli döngülerde sürekli olarak sergilediği güç ve esnekliğin, Grubun sektördeki değişikliklere yanıt olarak yıllar içinde yaptığı yatırımdan kaynaklandığını, uyum sağlama ve değişim yeteneğinin de başarısında önemli bir faktör olduğunu belirtti.

Ayrıca, planlanan borsadan çekildikten sonra kaldıracın bütçede geçici bir artışa tanık olacağını, ancak orta vadede yatırım derecesi için güçlü bir derece elde etme taahhüdünün devam edeceğinden kaldıracın azalacağından emin olduklarını ve şirketin yüksek düzeyde nakit akışı üretmeye devam ettiğini söyledi.

Sulayem, kısa vadeli ticaret beklentilerinin küresel ticaret anlaşmazlıkları, “Kovid-19” virüsünün yayılması ve ticari hareketi engelleyen bölgesel jeopolitik durumlardan dolayı hala endişe kaynağı oluşturmadığını düşündüğünü, DP World’un yatırımlara odaklanarak kısa vadede yanıt vermek için iyi bir konumda olduğunu vurgulayarak, karlılığı korumak için disiplinli ve maliyet bazlı yönetim ile genel olarak durum orta ve uzun vadede sektör için halen olumlu olduğunu belirtti.

Dubai Ports World Yönetim Kurulu, yüzde 20’lik bir temettü getirisi sağlama politikasına uygun olarak, hisse başına 40 sentten 332 milyon dolar temettü önerdi.

WAM