Dubai Ulaşım Otoritesi, otomatik sürüş aracını test etti

Dubai Yollar ve Ulaşım Otoritesi (TRA), Expo 2020 Dubai’de ziyaretçileri ana girişten sitenin belli bölgelerine taşıyacak otomatik sürüş aracının test sürüşünü gerçekleştirdi.

Bu girişim, Otorite’nin 2030 yılına kadar Dubai’deki gezilerin yüzde 25’ini farklı ulaşım araçlarıyla kendi kendine sürüş gezilerine dönüştürmeyi amaçlayan akıllı teknoloji stratejisini geliştirme çabaları çerçevesinde başlatıldı. Strateji aynı zamanda, toplu taşıma ve çözüm sağlama arasında sürdürülebilir ve güvenli ulaşıma katkıda bulunacak.

Otorite’nin Toplu Taşıma Ajansı Genel Müdürü Ahmed Bahruzian, akıllı kendi kendine sürüş stratejisinin, Otorite’nin Dubai hükümetinin yeşil ekonomiye geçiş yolundaki çabalarını desteklemeye çalıştığı girişimlerden biri olduğunu belirtti. Bahruzyan, “Kendini kullanan araçlarla başlattığımız girişim, Dubai’nin yaşamsal alanlarındaki deneyimlerimizi geliştirmeyi arzuladığımız bir başarıdır” dedi.

Behruzyan, 3 aylık deneme aşamasının, kendi kendini süren ulaşım teknolojileri için testler içerdiğini ve bireyler için en yüksek kamu güvenliği ve çevredeki mülklerin korunmasının takip edildiğini, Otorite’nin akıllı hizmetler ve modern teknolojiler sağlamada en yüksek verimlilik ve güvenliği benimseme çabalarını gösterdiğini belirtti.

Expo 2020 Dubai İletişim Başkan Yardımcısı Muhammed İsa el-Ensari, “Expo 2020 Dubai sitesinin, kendi kendini süren bir aracın deneysel çalışmasını gerçekleştirmesiyle gurur duyuyoruz. Bu strateji, daha çevre dostu araçlara geçişin düşük karbon emisyonuna neden olması yönündeki sürdürülebilirlik kavramı vizyonumuzla tutarlı” dedi.

Ayrıca, Otorite ile işbirliğinin, BAE’nin sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması alanında öncü bir ülke olarak itibarına uygun bir fuar organize etmek için ülkedeki hükümet organları ve kurumlarıyla birlikte çalışmaların önemli bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Çevre dostu teknolojiler kullanan akıllı otomatik sürüş aracı, on altı saate kadar yüzde 100 elektrikle çalışacak.. Araç, oturma için on beş yolcu, park için beş yer barındırma kapasitesine sahip ve saatte ortalama 25 km hızla hareket ediyor.

Modern araç, konut kompleksleri ve eğlence yerleri gibi halka açık ve kapalı sokaklarda hareket etmek üzere tasarlandı ve yüksek güvenlik standartları ile donatıldı. Konumu belirlemek için gelişmiş sensörler ve yüksek hassasiyetli sistemler kullanarak hareket ettiği yolu izliyor, böylece herhangi bir engel veya nesneyi fark edince tamamen dururken otomatik olarak hızını yavaşlatabiliyor.

WAM