Muhammed bin Raşid, Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin açılışını yaptı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)  Başbakan Yardımcısı ve Dubai Hakimi Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, Dubai’deki Muhammed Bin Raşid Al Maktum Güneş Enerjisi Kompleksi’nde yer alan Dubai Elektrik ve Su Kurumu’na bağlı Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta, 4 bin 400 metrekarelik alana sahip merkezin departmanlarını ve laboratuvarlarını denetledi. Proje, bağımsız ürün sistemine göre, tek bir yerde dünyanın en büyük güneş enerjisi kompleksi olan “Muhammed bin Raşid Al Maktum Güneş Kompleksi” ndeki en önemli projelerden biri olarak kabul ediliyor.

Araştırma ve Geliştirme Merkezi, merkezdeki erkek ve kadın araştırmacıların yüzdesi yaklaşık yüzde 70 olduğundan bilgi ve uzmanlığın yerelleştirilmesine katkıda bulunacak. Merkezin çalışma alanları, Dördüncü Sanayi Devrimi’nin uygulamalarına ek olarak “güneş enerjisi”, “akıllı şebeke entegrasyonu”, “enerji verimliliği”  su ve üretim ve ulaşım sektörleri için yedek parça üretimi için yenilikçi bir çözüm olarak “üç boyutlu baskı ve üretimi” de içeriyor.

Merkez’in açılışına, Dubai Yüksek Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed bin Said Al Maktum, Dubai Medya Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed bin Muhammed bin Raşid Al Maktum ve Abu Dabi Gelecek Enerji Şirketi Masdar Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sultan bin Ahmed el-Cabir katıldı.

Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, Dubai Elektrik ve Su Kurumu Genel Müdürü ve CEO’su Said Muhammed Al Tayer’den güneş panellerinin performansını ve güvenilirliğini incelemek için çeşitli iç ve dış laboratuvarları içeren merkezin çalışma alanları hakkında bir açıklama dinledi. En önemli iç laboratuvarlar arasında elektrik test laboratuvarı, mekanik test laboratuvarı, malzeme test laboratuvarı, güneş radyasyon simülasyon laboratuvarı ve raf ömrü için yapay hızlandırma laboratuvarı bulunuyor. Harici laboratuvarlar, drone uçuş testi için güvenli bir konuma ek olarak çeşitli güneş paneli teknolojilerini test etmeyi ve performanslarını kontrol etmeyi kapsıyor.

ŞEYH MUHAMMED BİN RAŞİD AL MAKTUM BAŞARILAR DİLEDİ

Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde çalışan, 20 doktora ve yüksek lisans sahibi de dahil olmak üzere 37 araştırmacı ve uzmanla bir araya geldi. Ayrıca, çalışma ekibi uluslararası bilimsel konferanslarda ve dergilerde 40’tan fazla bilimsel makale yayınladı. Maktum, 5 patent alan ekibin çabaları ve bilimsel katkıları için takdirini ifade ederek, BAE’nin enerji araştırmaları alanında bir mükemmeliyet merkezi olarak itibarını güçlendirmede başarılar diledi.

Kurumun araştırma ve geliştirme merkezi BAE’de yenilenebilir enerji, akıllı şebeke teknolojileri ve enerji verimliliği ile ilgili tek araştırma merkezi olacak ve ülkedeki güneş PV panellerinin test edilmesi ve uygunluk sertifikalarının verilmesi için ülkedeki en büyük ve en kapsamlı tesisleri içermesiyle BAE’deki güneş PV panelleri için en uzun sürekli test sürecini yürütecek.

Said Muhammed Al Tayer yaptığı açıklamada, “Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum’un, BAE’yi araştırma ve akademik topluluğunun aktif ve etkili bir parçası haline getirmeyi amaçlayan vizyonu çerçevesinde çalışıyoruz. Enerji ve su sektörlerinin geleceğini tahmin etmeye ve şekillendirmeye ve aynı zamanda BAE’nin küresel bir merkez olarak konumunu geliştirmeyi ve rekabetçi bir ulusal ekonomiye ulaşmaya katkıda bulunmayı amaçlayan dördüncü sanayi devrimi stratejisi de dahil olmak üzere hükümet strateji ve planları çerçevesinde çeşitli strateji ve girişimlerimize yenilikleri dahil etmeye çalışıyoruz. Bilgi, yenilik ve gelecekteki teknolojik uygulamalara ve BAE Ulusal Yapay Zeka Stratejisi 2031’e dayanarak, 2050 yılına kadar Dubai’deki enerjinin yüzde 75’ini temiz enerji kaynaklarından üretmeyi amaçlayan Dubai Temiz Enerji Stratejisi 2050’yi gerçekleştirmeyi ve ülkenin hayati alanlarında yapay zeka kullanan entegre bir sistem geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin yeşil binalar için platin sınıflaması Amerikan Yeşil Binalar Konseyi mimarisini yaptı ve binanın çatısında ve otoparkların yüzeyinde bulunan fotovoltaik güneş panelleri, binanın duvarlarına entegre edilen fotovoltaik paneller enerji tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunacak.

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME MERKEZİ’NİN ÇALIŞMA ALANLARI;

Birincisi: Güneş enerjisinden elektrik üretimi. İlk araştırma alanı, güneş fotovoltaik panellerinin performansını değerlendirmek ve yerel iklim koşullarında uzun vadeli güvenilirliklerini test etmek, tozun fotovoltaik paneller üzerindeki etkisini incelemek, hava koşullarına direnmek için yeni yöntemler geliştirmek ve test etmek için “güneş enerjisi üretimi”ni içeriyor.

İkincisi: Akıllı şebekenin entegrasyonu. “Akıllı şebeke entegrasyonu”, sanal güç istasyonu projesini içeriyor ve güneş PV sistemleri, akü depolama sistemleri ve yükleri içeren enerji üretimi için küçük ve orta ölçekli dağıtılmış birimler içeren akıllı bir şebeke olan bölgedeki ilk sanal güç istasyonu olma özelliğine sahip.

Üçüncüsü: Enerji Verimliliği. Üçüncü araştırma alanı “Enerji Verimliliği”, güneş enerjisi tasarımı için küresel rekabete ek olarak, enerji talebi yönetimi verimliliği odaklı yeni nesil enerji tasarrufu teknolojilerini geliştirmek ve test etmek için projeler içeriyor. Bu amaçla “Decathlon Güneş Enerjisi Orta Doğu” oturumu 2018’deki ilk oturumda 28 üniversiteden 15 ekibi temsil eden 600 öğrenci ve akademisyenin katılımı ile gerçekleşti ve ikinci oturum Expo 2020 Dubai ile birlikte düzenlenecek.

Dördüncü: Su. Dördüncü araştırma alanı “Su” güneş enerjisi kullanarak ters osmoz teknolojisini kullanan bir su tuzdan arındırma projesini içeriyor ve atmosferin neminden su üretmek ve kurulu sistemi benimsemek için bir projeye ek olarak, günde 50 metreküp içme suyu üretimi için bir pilot tesis içeriyor. Odak noktası, günde 5 litre içme suyu üretmek için güneş enerjisi ve atmosferin nemi. Merkez, ülkede sadece güneş enerjisi kullanan tek su tuzdan arındırma tesisini işletiyor.

DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ

Araştırma ve geliştirme alanındaki dördüncü sanayi devriminin projeleri arasında güneş enerjisi kullanarak suyun elektrolizi yoluyla hidrojen üreten, Dubai Elektrik ve Su Kurumu ile Siemens ve Expo 2020 arasında ortak bir proje olan “yeşil hidrojen projesi” yer alıyor.

Ayrıca Merkez, reçine, takviyeli reçine ve çelik gibi farklı malzemeler kullanarak baskı yapabilen Dubai’deki en kapsamlı 3D baskı ekipmanı setine sahip.

3D BASKI LABORATUVAR

3D baskı teknolojisi alanında tamamen proje alanına basılan ilk bina ve dünyada bu teknoloji kullanılarak inşa edilecek ilk laboratuvar olacak. Yapay zeka ve gelişmiş analizler yoluyla ağ işlemlerini iyileştirmek için yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve entegrasyonunu içeriyor. Güneş enerjisi santrali üretim verileri, performansının kısa vadeli analizi ve toz, bulutlar ve hava değişikliklerinin etkisinin incelenmesi ve “robotlar ve insansız hava araçları”, güç istasyonlarının incelenmesi ve bakımı yoluyla drone bağımlı ve robotik operasyonlar için çözümlerin geliştirilmesini ve test edilmesini içeriyor.

KÜRESEL ORTAKLIKLAR

Öte yandan, Dubai Elektrik ve Su Kurumu, Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi, Halife Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Stanford Amerika Üniversitesi, ABD Enerji Bakanlığı, Amity Üniversitesi – Dubai ve Expo gibi birçok yerel ve uluslararası üniversite, enstitü, araştırma merkezi ve şirketle anlaşmalar ve mutabakat anlaşmaları imzaladı.

Anlaşma ve mutabakat zaptı, güneş enerjisi alanında araştırma ve geliştirme altyapısının geliştirilmesine odaklanarak, değişim programlarına katılmanın yanı sıra, ters ozmoz, yeşil hidrojen, veri analizi için su arıtması üzerine bir çalışmanın yanı sıra, toz ve kirliliğin güneş PV panellerinin performansı üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yürütecek. Merkezin ekibi, merkezin çalışmalarının çeşitli alanlarıyla ilgili birçok uluslararası konferans, etkinlik ve çalıştaya katılacak.

YEŞİL HİDROJEN PROJESİ

Kurum, “yeşil hidrojen” projesini, “Expo 2020 Dubai” ofisi ve Alman şirketi “Siemens” ile işbirliği içinde kabul edilen Muhammed bin Raşid Al Maktum Güneş Enerjisi Kompleksi’ndeki Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin dış test tesislerinde uygulayacak. Güneş enerjisi kullanarak hidrojen üreten Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da türünün ilk örneği olacak tesis, bu yıl içinde üretilecek ve daha sonra çeşitli alanlarda kullanılacak olan hidrojen depolanacağı için mevcut yıl boyunca faaliyete geçecek.

WAM