Müzik Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Cihad Alkhaldi kimdir?

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedir bin Abdullah bin Farhan kısa süre önce Müzik Komisyonu CEO’su Cihad Alkhaldi’yi atadı.

Cihad Alkhaldi, müzik sektöründe 30 yılı aşkın deneyime sahip. Kahire Konservatuarı – Yüksek Müzik Enstitüsü’nden müzik teorisi ve keman lisans derecesine sahip bir kemancı. Ayrıca 8 yıl boyunca Mısır Orkestrası ile çalışmalar yaptı.

Komisyon aracılığıyla bakanlık; Suudi Krallığı’nda müzik sektörünü düzenlemeyi, geliştirmeyi, yerel yetenekleri desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

Suudi Arabistan Haber Ajansı, Alklhaldi’nin atamasının, Suudi müzik sektörünü tüm yönleriyle geliştirmeye yönelik yetkisinin işleyişine ve sorumluluklarının yerine getirilmesine başlamak için bir ‘ilk adım’ olduğunu belirtiyor.

Cihad Alkhaldi, müzikal yeteneğine ek olarak, kurumsal dünyanın gereksinimlerine de oldukça hakim. Alkhaldi, 2004 yılında İngiltere’de Edinburgh Business School’da işletme alanında yüksek lisans derecesi aldı. Alkhaldi, Nisan 2007’den 2012’ye kadar Magrabi Hastaneleri ve Sağlık Merkezlerinde baş mali işler görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra grup baş mali işler görevlisi olarak terfi etti.

Komisyon, bu ayın başlarında Bakanlar Kurulu kararının ardından Suudi Kültür sektörünün çeşitli dallarını yönetmek ve geliştirmek için Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulan 11 yeni organdan birisi olarak öne çıkıyor ve bu atama da bakanlığın Mart 2019’da açıklanan vizyon ve yönlendirme belgesinin bir parçası olarak görülüyor.

Twitter: @jihad_alkhaldy

Arab News