Suudi yetkililer, ölü çekirgelerden oluşan 6 bin 550 hektarlık alanı temizledi

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı 1 ile 15 Mart arasında çöl çekirgelerinin ölülerinden oluşan 6 bin 550 hektarlık alanı temizlediğini açıkladı.

Bakanlık, saha kontrol ve keşif ekiplerinin Doğu Hail ve Güney Al-Jouf bölgelerindeki şimdiye kadar görülmemiş sayıda istila eden böcek ölüsü yığınlarını ortadan kaldırma çalışmalarını hızlandırdığını söyledi.

Hindistan, Pakistan, Afganistan ve İran’daki kuvvetli rüzgarlar ve kalabalık böcek sürüleri, Kuzeydoğu Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerindeki çekirge sayısı üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Yetkililer, durumun Suudi Krallığı’nın Doğu bölgesinde iyileşmekte olduğunu, Doğu bölgesindeki ve Hail’deki çekirge sürülerinin çoğunun ortadan kalktığını bildiriyor. Ancak, önümüzdeki günlerde başka bir çekirge dalgası bekleniyor.

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı, yılın özellikle bu zamanında, kuzey, kuzeybatı, Riyad, Kassim, Hail, Medine ve Tebük’te çekirge sürülerinin görülmesinin normal olduğunu söylüyor.

Yetkililer, çekirgelerin istila ettiği birçok yerde kuraklık ve sürekli kum fırtınaları sonucu, Al-Ahsa, Dammam, Al-Jubail, Nairyah ve Karyat Al-Ulya bölgelerinde orta ile yüksek yoğunluklu çekirge sürülerinin beklendiğini açıklayarak; Kassim, Kuzeydoğu Riyad, Kuzey Hail ve Al-Jouf’un güneyinde düşük yoğunluklu çekirge dalgalarının beklendiğini belirtiyor.

Öte yandan bakanlık, saha kontrol ve keşif ekiplerinin gelecek çekirge dalgalarına hazırlanma çabalarını büyük ölçüde artırdığını ve kontrol – keşif araçlarının konuşlandırıldığını söyledi.

Bakanlık; Yemen, Umman, Hindistan, Pakistan ve İran gibi yakın ülkelerden gelebilecek potansiyel tehditlere karşı önlemleri uygulama ve önlemler konusunda ulusal bir şirketle çalışmalarına devam ediyor.

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı’nın, Çekirge Kontrol ve Göçmen Zararlıları Merkezi tarafından mevsimsel planların uygulanması, çekirgeler ve diğer zararlılarla mücadele, Suudi Arabistan tarım sektörünü koruma ve zararlı böceklerin komşu ülkelere yayılımı önlemek için önleyici anketler ve keşif operasyonları da dahil olmak üzere çalışmaları da halen sürdürüyor.

Arab News