​Kuveyt’te kısmi sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girdi

Kuveyt İçişleri Bakanı Enes es-Salih, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunma önlemleri kapsamında kısmi sokağa çıkma yasağının  yürürlüğe girdiğini açıkladı. 

Salih, yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda saat 17.00 ila 04.00 arasında kısmi sokağa çıkma yasağı getirildiğini duyurmuştu.

İçişleri Bakanı açıklamasında ise “Hükümet sokağa çıkma yasağı kararından kaçınmaya çalıştı ancak ne yazık ki bazı insanlar evden çıkmaya devam etti. Bu da enfekte olanların sağlıklı insanlarla temas etmesi sonucu koronavirüs vakalarındaki artışa yol açtı” dedi.

Kısmi sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere Sivil Savunma Kanunu’nun 15. maddesine göre üç yıla kadar hapis ve 10 bin dinar (32 bin dolar) para cezası uygulanacağı bilgisini veren Bakan, hastaneye gitmek gibi zorunlu hallerde sokağa çıkma yasağından muafiyet talebinin internet üzerinden yapılacağını vurguladı.

Tüm askeri kurumların Bakanlığa destek vermeye hazır olduğunu aktaran es-Salih, Bakanlar Kurulu kararına göre Ulusal Muhafız Kuvvetleri’ nin sokağa çıkma yasağını uygulamada İçişleri Bakanlığı’na yardım etmekle görevlendirildiği bilgisini de verdi.

Şarkul Avsat