İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney

ABD virüsü İranlılar için mi üretti?

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’nin yeni koronavirüsle mücadelede yardım teklifini reddetti ve bu patojenin Amerika tarafından üretilebileceği şeklinde temelsiz bir komplo teorisine atıfta bulundu.

Ayetullah Ali Hamaney’in bu yorumları, ABD’nin ülkenin ham petrol satmasını ve uluslararası finansal piyasalara erişimini engelleyen yaptırımlarından daha fazla yankı yaratacağa benziyor.

Son günlerde İranlı sivil yetkililer ABD yaptırımlarını giderek artan bir tonda eleştirirken, 80 yaşındaki dini lider Hamaney; pandemi ile ilgili olarak Çin’in yeni koronavirüs hakkında kullandığı komplo teorisi suçlamalarını kabul etmeyi seçti.

İran yeni yılı olan Nevruz kutlamaları için devlet televizyonundan canlı olarak halka seslenen Hamaney, koronavirüs ile mücadele eden  İran’a yardım etmeye hazır olduğunu belirten ABD yönetiminden yapılan öneriyi şu sözlerle değerlendirdi:

“ABD bu virüsü üretmekle suçlanıyor. Böyle bir suçlama söz konusu iken hangi mantığa dayanarak Amerikalılara güvenip onlardan ilaç isteyebiliriz. Amerikalıların vereceği ilaç hastalığın daha da yaygınlaşmasına neden olabilir. Amerikalılara güvenmiyorum. Onların vereceği ilaç virüsün yok olmasını önleyip, virüsün ülkede kalıcı hale gelmesine neden olabilir. Ve eğer bu suçlama doğruysa, yani ABD bu virüsü ürettiyse, onların göndereceği doktorlar belki ürettikleri zehrin etkisini yakından izlemek için gelecek olabilir. Ayrıca bu virüsün bir bölümünün İranlıların genetik yapısı incelenerek özellikle İran için üretildiği söyleniyor.’’

Bu yorumlara rağmen, dünyanın hiçbir yerinde Ali Hamaney’in yorumlarını destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor.

Ali Hamaney’in yorumları bir yana, İran’da koronavirüsle alakalı 20 bin 600’den fazla teyit edilmiş vaka var ve salgın nedeniyle şimdiye kadar bin 556 kişi hayatını kaybetti.

İran, Kovid-19 olarak tanımlanan  yeni tip koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri. Ortadoğu’da İran, her 10 enfeksiyon vakasının sekizini temsil ediyor. Ayrıca İran İslam Cumhuriyetinden ayrılan kişilerin virüsü başka ülkelere taşıdığı biliniyor.

Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkenin salgının üstesinden geleceğine söz verdiler, ancak yine de ağır kısıtlama ve yasaklamaları getirmeyi reddettiler.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumartesi günü İranlı yetkililerin Kovid-19 salgınıyla mücadele çabalarının 15 gün içinde önemli sonuçlar getireceğini açıkladı.

İran İslam Cumhuriyeti Kovid-19’dan en çok etkilenen üç ülke arasında yer alıyor ve resmi ölüm sayısı İtalya ve Çin’i takip ediyor. Ancak İran, bu ülkelerin aksine, İran izolasyon ve karantina önlemlerini uygulamadı.

Hasan Ruhani, ‘’Temel ilke insanların mümkün olduğunca evlerinden dışarı çıkmamalarıdır’’ diyerek çok sayıda insanın bir araya geldiği alışveriş merkezlerinin de kapatılması gerektiğini söylüyor.

Ülkenin en büyük alışveriş merkezi İran’ın başkenti Tahran’ın batısında yer alan İran Alışveriş Merkezi’nin kapandığını ve bir bölümün 3 bin hastayı barındıracak kapasitede geçici bir sağlık merkezine dönüştürüldüğünü bildirdi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, İran’daki koronavirüsten ölüm oranının yaklaşık yüzde 7,5 ve iyileşme oranının da yüzde 37 olduğunu belirterek ülke genelinde toplam 7 bin 635 kişinin hastalıktan kurtulduğunu söyledi.

İran’ın 31 şehrinin tamamı vaka bildirimini yaptı, ülkenin kuzeydoğusundaki Semnan şehri kişi başına en fazla sayıda enfeksiyon bildirdi.

İranlı yetkililer, haftalardan beridir insanlardan, Cuma günü başlayan İran Yeni Yılı olan Nevruz’da tatile çıkmaktan kaçınmalarını istedi. Ancak bu uyarıyı göz ardı eden çok sayıda İranlı, Nevruz’u akrabalarıyla geçirmek ve yakınlarını ziyaret etmek için yollara döküldü.

The National