Cinsellik ve doğurganlık eğitimi veren ilk Arapça platform: Niswa

Paris Arap Dünyası Enstitüsü, Ortadoğu’dan aktivistleri bölgedeki feminizmin durumunu görüşmeye davet etti. Davet edilenler arasındaki Suudi girişimci Zainab Al Radhi ise kurduğu, kadınların doğurganlıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olan çevrimiçi bir platform olan Niswa’yı anlattı.

25 yaşındaki Zainab Al Radhi Arap Dünyasında kadınların cinsellik ve doğurganlık konusundaki eğitim eksikliklerini telafi etmeye kararlı bir duruş sergiliyor.

Zainab Al Radhi, Suudi Arabistan’ın doğusunda, Bahreyn’den uzak olmayan küçük bir kasaba olan Katif’te doğdu, daha sonra öğrenim hayatına devam etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Michigan Üniversitesi’nde doğum kontrol yöntemlerinin kadın vücudu ve çevre üzerindeki etkisine olan ilgisi nedeniyle Sağlık Bilimleri’nde lisans derecesi aldı.

Zainab Al Radhi, internette gezinirken doğurganlığını daha iyi nasıl yöneteceğine dair ipuçları ve yöntemleri keşfetmeye başlamış. Ve dediğine göre; genç bilim adamı, konuşmacı ve yazar Toni Weschler’in en çok satan ve 20 yıllık araştırma sonucunda ortaya çıkan “Doğurganlığınızdan Sorumluluk Almak” adlı kitabını keşfettiğinde ise adeta bir aydınlanma yaşamış.

Bizler de Zainab Al Radhi ile küçük bir söyleşi gerçekleştirdik:

Niswa’nın arkasındaki fikir neydi?

Ben Suudi Arabistan’da büyüdüm ve benim neslimdeki kızların çoğu okuma yazma bilmiyordu, kadın bedeni ve ergenlik hakkında hiç bir bilgiye sahip değillerdi. 11 yaşımdayken ne olduğunu hiç anlamadım, çünkü okulda, ailemde veya sosyal çevremde bu konuda konuşmazdık. Bu konu çoğu Arap ülkesinde halen bir tabu olmaya devam ediyor. Bu yüzden yabancı bir varlık gibi gördüğüm ve rahat olmadığım bu bedenle büyüdüm ve geliştim.

Çalışmalarım sırasında sürdürülebilir doğum kontrol yöntemleri hakkında araştırmalar yaptım ve bu da beni doğal doğum kontrol yöntemlerine götürdü. Niswa bir kadın grubunu anlatan Arapça bir kelimedir. Fikir, kadınların kendilerini daha yalnız hissettikleri ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir kolektif yaratmaktan geliyor, çünkü kardeşliğin önemine inanıyorum.

Bununla beraber Niswa, kadınların bilimsel bir ansiklopedi yardımıyla vücutlarını ve doğurganlıklarını anlamalarını sağlayan çevrimiçi iki dilli bir multimedya platformudur. Amacımız, genç kızların doktorlarının önereceği standart doğum kontrol seçeneklerine alternatifler sağlayarak güçlü ve harika kadın kimliklerinin farkına varmalarını sağlamaktır.

Platform hangi hizmetleri sağlıyor?

Çeşitli doğurganlık yöntemleri konusunda farkındalığı artırmak için 5 haftalık çevrimiçi bir kurs sunuyoruz. Öğrencilerimin vücutlarını daha iyi okumasına ve doğurganlık döngülerini tanımlamasına olanak tanıyan bilgilerin yanı sıra, serviks pozisyonu, hormonal veya vücut ısısı testi gibi farklı doğurganlık kontrol teknikleri hakkında bilgi veriyorum. Beden, bize içimizde neler olup bittiğini bilme fırsatı veren canlı bir veritabanıdır. Bir kadın için, vücudunun kontrolünü ele almak, döngülerine göre güçlü ve zayıf yanlarını bilerek daha üretken olmak için harika bir araçtır. Bu teknikler bir jinekoloğun yerine geçmeyebilir, ancak kadınların vücutları hakkında temel bilgileri edinmelerini sağlayacaktır.

Öğrencilerinizin profili nedir?

Hedef, çoğunlukla Arap ülkelerinde yaşayan 18-35 yaş arası kadınlar. Birleşik Devletler genelinde yerel topluluklarda çalıştaylar düzenlemem mümkün, ancak müşterilerimin çoğu Körfez ülkelerinde, Suudi Arabistan’da veya Filistin’de yaşıyor.

Başlangıçta bu konuları İngilizce olarak konuşmak daha rahat oluyordu çünkü İngilizce dilinde daha fazla kabul ve daha az yargı olduğunu hissediyordum ancak benden bu konuları Arapça olarak öğretmemin beklendiğinin farkına vardım. Bu da beni bu bölgede bu tür bilgilere erişimi teşvik etmeye ikna eden en büyük neden. Bu kurs, bugün Arap dünyasında konusunda ilk ve tektir ve sıfırdan yarattığımı da özellikle belirtmeliyim.

Kawa News