Drone’lar koronavirüsün gölgesinde Lübnanlı annelerin gönlünü aldı

Yeni koronavirüs salgını nedeniyle giriş çıkışların yasaklandığı Lübnan’ın küçük bir kasabasında mühendislik fakültesi öğrencisi, sosyal mesafeye dikkat ederek dronelar ile annelere gül verdi.

206 KİŞİ HASTA 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Lübnan’da neredeyse bir haftadır, halka Kovid-19’un yayılmasını engellemek için evde kalmaları emri verildi. Ülkede havaalanı kapandı ve tüm zorunlu olmayan işlerin kapatılması bildirildi.

Lübnan’da şimdiye kadar 206 yeni koronavirüs vakası bildirildi ve dört kişi hayatını kaybetti.

Sahil kasabası Jounieh’teki bir caddede, 18 yaşındaki Christopher Ibrahim, annesi için bir çiçek bırakma isteğinde bulunan ve tüm ailesinin balkona çıkmasını isteyen bir müşterisine mesajla bilgi verdi. Sonra droneun altındaki halkaya bir gül taktı ve drone hedeflenen alıcıya gitmek üzere havalanarak yola çıktı.

ANNELERE DRONE İLE ÇİÇEK VERME FİKRİ

Mühendislik öğrencisi olan ve mavi bir yüz maskesi takan Christopher İbrahim, ‘’Bugün Lübnan’da anneler günü ama her yer kapalı’’ dedi.

Christopher Ibrahim, ‘’İnsanların annelerini kimseyle temas etmeden en güvenli şekilde mutlu etmelerini sağlayacak bir şey düşünmek istedim’’ diyor. Düğünleri bir drone kullanarak filme alan ve aynı zamanda Lübnan Kızılhaçı için gönüllü çalışan İbrahim, havadan gül yollama fikrine o zaman karar vermiş.

“Drone tarafından teslim edilirse sıfır temas olacağını düşündüm’’ diyen Christopher Ibrahim mevcut durumda anneleri neşelendirmenin ötesinde, sıra dışı çiçek teslimat hizmetinin de pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarını desteklemeyi amaçladığını söyledi.

TESLİMATTAN KAZANILAN PARA KIZIL HAÇ’A VERİLECEK

İbrahim, ‘’Bu projeden kazandığımız her şey Kızıl Haç’a gidecek. Her gül teslimatı, yere bağlı olarak 10 bin ile 20 bin Lübnan lirası (resmi döviz kuruna göre 6.60 ila 13 dolar arası) arasında değişiyor” dedi.

Lübnanlı yetkililer Kovid-19 vakalarındaki artışın, halihazırda ekonomik krizden ve kitle hükümet karşıtı protestolardan yeterince sıkıntı çeken ülkedeki hastanelerin üzerindeki baskıyı daha da artırmasından korkuyorlar.

Bakanlar ve milletvekilleri halka tam bir sokağa çıkma yasağı uygulanması çağrısında bulundular ve Başbakan Hassan Diab’ın konuşması bekleniyordu.

Şuanda dünya çapındaki 35 ülkede 900 milyon insan hükümetlerin koyduğu yasaklarla evlerinde kalmış durumda.

Arab News