Koronavirüs nedeniyle ailelere 3 bin dolar verilecek

ABD’de koronavirüs nedeniyle ailelere 3 bin dolar ve ekonomiyi desteklemek için 4 trilyon likidite sağlanacak.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, katıldığı bir televizyon programında, ABD Kongresi tarafından bugün oylanması beklenen koronavirüs ekonomik destek paketinin, aileler için bir kereye mahsus 3 bin dolarlık bir destek içerdiğini ve Merkez Bankası’nın ülke ekonomisini desteklemek için 4 trilyon dolara yakın bir likidite sağlayacağını söyledi.

Mnuchin salgının devam etmesi durumunda aile desteğinin tekrardan yapılacağını da ifade etti.

Mnuchin  katıldığı “Fox News Sunday” isimli televizyon programında, bu likidite önlemlerinin işletmelere 90 ila 120 güne kadar geniş tabanlı yardım imkanı sağlayacağını dile getirdi.

Tasarının pazartesi günü  -bugün- oylanmasını beklediklerini belirten Mnuchin, krizin 10 ila 12 hafta içinde azalmaması durumunda daha fazla adım atılabileceğini de sözlerine ekledi.

Mnuchin, ABD ekonomisinin sağlık krizinden etkileneceğini, ancak yeni koronavirüs tehdidinin sonra ermesi ile yeniden toparlanması beklediğini söyledi.

Mnuchin, “Parayı şimdi ekonominin içine almamız gerekiyor. Bunu yaparsak ekonomiyi stabilize edebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Dört Amerikalı’dan yaklaşık biri ya da 80 milyon insan, son derece bulaşıcı solunum hastalığının hızla yayılmasını önlemek için New York, Kaliforniya, Illinois, Connecticut ve New Jersey gibi eyaletlerde karantina altına alındı. Bu eyaletlerdeki iş yerleri ise dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı.

Mnuchin, ayrıca işletmelere, çalışanlarını işten çıkarmamaları için 300 milyar dolarlık destek sağlanacağını da belirtti.

Mnuchin, hükümetin virüsün yayılmasını önlemek için yeterince önlem almadığını eleştirilerine ise şöyle cevap verdi:

“İnsanlar ekonomik durgunluklara odaklanmasının sebebi uzun süre normal devam eden ekonomi ortamıdır. Bu, daha önce hiç yaşamadığımız çok özel bir durum. Hükümet ekonominin büyük bir kısmını kapattı ve tıbbi durumu kontrol altına alır almaz, tekrar açacağız.”

Mnuchin, Washington Post’ta yer alan ve Trump yönetiminin ve kongre üyelerinin ABD istihbaratı tarafından koronavirüs hakkında yaptığı uyarıları dinlemeyip, salgını küçümsediklerini belirten rapor hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Mnuchin, hiç kimsenin krizin bu kadar hızlı yayılmasını beklemediğini dile getirdi.

Arab News