Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad

Suudi Arabistan, mutluluk endeksinde 27’nci sırada yer aldı

Suudi Arabistan Krallığı, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan, 156 ülkeyi kapsayan ve her yıl 20 Mart Dünya Mutluluk Günü kapsamında hazırlanan 2020 Dünya Mutluluk Raporu’nda 27’nci, Arap dünyasında da ikinci sırada yer aldı.

Raporda mutluluk, refah ve yaşam kalitesi seviyeleri ölçülüyor. Suudi Arabistan’ın 27’nci sırada yer aldığı rapor, endeksin yayınlanmaya başlanmasından bu yana yayınlanan 8’inci rapor konumunda. Suudi Arabistan 2019’da 28’nci ve 2018’de 33’üncü sırada yer almıştı.

Raporda mutluluk ve refah standartların açısından 186 ülke sıralandı. Medine-i Münevvere 46’ncı, Cidde 59’uncu, Riyad 62’nci, Mekke-i Mükerreme 65’inci sırada yer aldı. Raporda ayrıca Riyad, Cidde ve Medine-i Münevvere’nin gelecekte dünyanın en iyi 20 şehri listesine gireceği ve Mekke-i Mükerreme’nin de 35 sıraya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yaşam Kalitesi Programı Resmi Sözcüsü Mezru Bin Salah el Mezru, Krallığın 27’inci sırada yer alan çözümlerinin mutluluk ve sosyal refah sağlama çabalarının önemli bir göstergesi olduğunu ve tüm Yaşam Kalitesi program girişimlerin bakanlıkların ve farklı kurumların projelerinin vatandaşların mutluluğunu sağladığını belirtti.

Sözcü açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir basamak yükselmek çok şey ifade ediyor. Dünyada ilerliyor ve biz bu yarışta tek değiliz. Krallık; İspanya, İtalya ve Güney Kore gibi dünya çapında önemli ülkelerin önünde yer almıştır. Krallığın dünya çapında yaşam kalitesinde lider hale getirmek için daha çok çaba göstereceğiz. Bu karar, Krallık’ın Vizyon 2030’u ve yönetim tarafından yakın zamanda başlatılan diğer projelerin kapsamında gelen büyük bir hareketin parçasıdır.”

El-Mezru, mutluluk ve yaşam refahındaki gelişmenin ülkenin bugün dünya çapında yayılmış olan koronavirüs ile mücadele etmesi ile aynı zamana denk geldiğini vurguladı. Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud’un ve Veliaht Prens’in onayladığı bağlamda, toplumun mutluluğunun ve refahının Krallık için en önemli öncelik olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’ın projelerini ve girişimlerine yönelik planları, diğer küresel göstergelerle birlikte Dünya Mutluluk Raporu, Yaşam Kalitesi Programının ve Yaşam Kalitesi Vizyonunu Gerçekleştirme Programı’nın dayandığı endekslerden biri olarak kabul ediliyor.

Şarkul Avsat