Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz

Suudi Arabistan’da 21 günlük “kısmi” sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Suudi Arabistan’da 23 Mart-12 Nisan arasında 21 günlük “kısmi” sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kralı Selman bin Abdulaziz, korona virüsün yayılmasını önlemek için 21 gün sürecek “kısmi” sokağa çıkma yasağını içeren Kraliyet emri çıkardı.

Suudi Basın Ajansı’na (SPA) göre, Kraliyet kararnamesi aşağıdaki konuları içeriyordu:

1. Yeni koronavirüsün yayılmasını engellemek için 23 Mart 2020 akşamından itibaren 12 Nisan’a kadar 21 gün boyunca akşam saat yediden sabah altıya kadar sokağa çıkma uygulanacak.

2. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağının uygulaması için gerekli önlemleri alacak ve tüm sivil ve askeri kurumlar bu konuda İçişleri Bakanlığı ile tam işbirliği  içinde bulunacak.

3. Sokağa çıkma yasağı, güvenlik hizmetleri, askeri hizmetler ve medya sektöründeki çalışanlar ile sağlık ve hassas hizmet sektörlerindeki çalışanları ve İçişleri Bakanlığı tarafından ayrıntıları yayınlanacak hayati önemdeki özel sektör çalışanlarını kapsamamakta.

Kraliyet kararnamesi, vatandaşları önümüzdeki dönemde, özellikle sokağa çıkma yasağına uyarak evlerinde kalmaya ve yasaklama dışı zamanda ise aşırı zorunluluk halleri hariç sokağa çıkmamalarını belirterek, herkesi, ikamet ettiği yerde kalarak kendilerini ve ülkeyi salgının yayılma riskine karşı koruma görevlerini yerine getirmeye çağırdı.

Şarkul Avsat