Felaket anında gıda alımı dünya gıda enflasyonunu artırabilir

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kıdemli ekonomisti ve bazı tarım analistleri, koronavirüs pandemisine bağlı karantina ve felaket anında gıda alımı, ihracatçı ülkelerde temel miktarda tahıl ve yağlı tohum kaynağı olmasına rağmen dünya gıda enflasyonuna neden olabileceğini belirtiyor.

Dünyanın en zengin ülkeleri, Avrupa ve ABD genelinde giderek artan koronavirüs vakaları, İtalya’daki ölümlerin, virüsün ortaya çıktığı Çin ana karasından daha fazla olmasıyla küresel ekonomiye daha önce görülmemiş destek verdiler.

350 binden fazla enfekte olan kişi ve 15 binden fazla ölümle salgın dünyayı sarstı. Salgın, II. Dünya Savaşı ve 1918 İspanyol gribinin yaşandığı gibi dönemlerle karşılaştırmalar yapılmaya başlandı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) baş ekonomisti Abdolreza Abbassian “Bir kriz yaratmak için ihtiyacımız olan tek şey değirmenciler veya hükümetler gibi büyük ithalatçılardan felaket durumunda ürün satın almak” ifadelerini kullandı.

FAO’nun Roma’daki genel merkezinden telefon aracılığıyla verdiği demeçte Abbassian, “Bu bir tedarik meselesi değil, gıda güvenliği üzerinde yaşanan davranışsal bir değişiklik. Toptan satın alan kişiler, Mayıs veya Haziran aylarında buğday veya pirinç alamayacaklarını düşünürlerse ne olur? Küresel bir gıda arzı krizine yol açabilecek asıl şey budur” dedi.

Singapur’dan ABD’ye dünyanın dört bir yanındaki insanlar, pirinç ve el dezenfektanlarından tuvalet kağıdına kadar çeşitli ürünleri stoklamak için son haftalarda süpermarketlerde sıraya girdi.

Chicago buğday vadeli işlemlerinde bu hafta yüzde 6’nın üzerinde artış kaydedildi. Bu dokuz ayın en büyük haftalık kazancı olurken, dünyada tahılın en büyük ikinci ihracatçısı Tayland’daki pirinç fiyatları Ağustos 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Fransa’nın tahıl endüstrisi, makarna ve una olan talep buğday ihracatında bir artışla aynı döneme denk gelmesi nedeniyle fabrikaları ve limanları çalıştırmak için yeterli kamyon ve personel bulmak için uğraşıyor.

Sektör temsilcileri ve çiftçiler, bazı AB ülkelerinin  salgın nedeniyle uyguladıkları sınır kapatmalarının gıda arzını aksattığını söyledi.

Bununla birlikte, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tahminlerine göre, Haziran ayında küresel buğday stoklarının, bir önceki yıla göre 277.57 milyon tondan 287.14 milyon tona yükseleceği tahmin ediliyor.

Dünya pirinç stokları, bir yıl önceki 175.3 milyon tona kıyasla 182.3 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

IKON Commodities Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Ole houe, ”ABD’de etanole giren yaklaşık 140 milyon ton Mısır var ve bazıları petrol fiyatlarında yaşanan düşüş göz önüne alındığında yakıt için gerekli olmayacağı için gıda için kullanılabilir. Endişe, doğru zamanda doğru yerde yemek yemek” diye konuştu.

Asyalı alıcılar bu hafta piyasada belirsizlikler nedeniyle sabit kaldı.

Güneydoğu Asya’da faaliyet gösteren Singapur merkezli bir un fabrikasından satın alma müdürü, “Talepten emin değiliz. Haziran ya da Temmuz’da nasıl görünecek? Restoran işi azaldı ve sonuç olarak talep şu anda biraz az” sözleri ile endişelerini dile getirdi.

Bölgenin en büyük ithalatçısı Endonezya da dahil olmak üzere Asya buğday ithalatçıları, küresel bir yüksek arzın ortasında Karadeniz’den gelen gıda kargolarının büyük bir kısmını alıyor.

Aynı zamanda net tahıl ithalatçısı olan Orta Doğu’daki petrol ihraç eden ülkelerin, bu yıl ham petrolün değerinin yüzde 60’ından fazlasını kaybetmesiyle daha fazla finansal sorun yaşaması muhtemel.

Abbassian “Net petrol ihracatçılarının tahıl satın alma kapasitesi, petrol fiyatlarındaki düşüş ve para birimlerinde değer kaybı göz önüne alındığında düşüş gösteriyor” ifadeleri ile sözlerini sonladırdı.

Arab News