Koronavirüs felaketinde Çinli şirketlerden ulusal ve insani uyum

Çin’in sağlık felaketi, tüm Çinli insanların ortak çabaları ve birbirlerine yardımları olmasaydı düzelmeyecekti. Bu yardım ahlaki destek ve sosyal uyumla sınırlı kalmadı, büyük Çinli şirketler, Çin ve halkını kurtarmak için ulusal ve insani bir örneklik göstererek tıbbi ve altyapı ekiplerine bağışta bulundu ve salgının Çin ekonomisi üzerindeki etkilerini hafifletmede aktif bir rol oynadı.

Finansal bağışlar

Şu ana kadar, 150’den fazla Çinli işadamı, ülkenin sağlık krizinin üstesinden gelmek için toplam 4,5 milyar yuan (649 milyon dolar) bağışta bulundu.

Bunların arasında 43 milyon dolar ile “Tynset” Teknoloji Şirketi sahibi milyarder Boni Ma ilk sıralarda yer aldı. Dünyanın en büyük Çin arama motoru “Baidu” şirketinin kurucusu Robin Li 43 milyon dolar ile bağışta bulundu ve gayrimenkul kralı ve Evergrand Grubu’nun kurucusu 28 milyon dolar ile milyarder Xu Jiayin, Huawei’nin kurucusu olan meslektaşı Ren Zhengfei 4,3 milyon dolar ile destek sağladı.

Yatırım bağışları

Alibaba, Baidu, Çin Bankası, Bayt Dans Teknolojisi, Çin İnşaat Bankası, Cosco Nakliye Şirketi, Çin Ticaret Grubu, Invision Energy Company gibi büyük şirketler, etkilenen bölgelere sağlık, gıda ve diğer malzemeler açısından büyük miktarlarda bağış yaptılar ve BYD ve Fox Kon gibi büyük üreticiler maske, dezenfektan ve koruyucu tıbbi malzeme üretimi için geçici bölgeler kurdu.

Ayni bağışlar

E-ticaret devi Ali Baba’nın sahibi Çinli milyarder Jack Ma, Çin’in sınırlarına en yakın iki komşusu olan Japonya ve Güney Kore’ye sırasıyla 1 milyon maske bağışladı. Ayrıca, bilim adamlarının koronavirüsüne karşı bir aşı geliştirmelerine yardımcı olmak için Ocak ayında 100 milyon yuan 14,4 milyon dolar bağışlamıştı.

Vakıf fonunun yaklaşık yüzde 40’ı veya 40 milyon yuan (5,8 milyon doları), Çin Bilim Akademisi ile uzmanları aşıyı bulmak isteyen Çin Mühendislik Akademisi arasında eşit olarak bölünecek ve ayrıca Vakıf, araştırma ekiplerine yapay zeka için gerekli olan tüm bilgi işlem gücünü ücretsiz olarak sağlayacağını söyledi.

Haber, Alibaba’nın Vuhan ve Hubei Eyaletindeki hastaneler için tıbbi malzeme satın almak için 1 milyar yuan (144 milyon dolar) ayırmasından günler sonra geldi.

Ayrıca kısa bir süre önce ABD’ye yeni ortaya çıkan koronavirüsü ve 1 milyon tıbbi yüz maskesi için 500 bin test kiti bağışlama sözü verdi.

Alibaba’nın market zinciri, fiyatlarını yükseltmek yerine mağazalarını açık tutma politikalarına bağlı kaldı ve şirketin lojistik kolu olan Kainayu’nun akıllı lojistik ağı, etkilenen bölgelere tıbbi malzemelerin hızlı ve güvenli bir şekilde teslim edilmesi için “Yeşil Kanal Girişimi”ni başlatmak için bir dizi ortakla işbirliği yaptı.

Alibaba, öncü teslimatta yalnız değildi, Dongfeng-Xiaokang, Vuhan içindeki malzemelerin taşınmasını kolaylaştırmak için araç bağışladı ve JD Lojistik Vuhan Hastanelerinde son kilometrelik malzemeleri teslim etmek için bağımsız zemin robotları sağladı.

Bilgi ve farkındalık hizmetleri

Ayrıca şirketler, Çin halkına hizmet etmek için eğitim ve medya hizmetlerine destek sağladı. Baidu Şirketi, ünlü Baidu Harita uygulamasına eklediği ve virüslerin onaylanmış ve şüphelenilen vakaları için siteleri gerçek zamanlı olarak görüntüleyen, böylece insanların en çok etkilenen alanlardan kaçınabileceği bir harita oluşturdu. Ayrıca, yolcuların son trenlerinde veya uçak gezilerinde herhangi birinin pozitif olup olmadığını kontrol etmelerini sağlayan Qihoo 360 platformunu başlattı, böylece uygun karantina önlemleri alabilir veya semptomlar ortaya çıkarsa hastaneyi ziyaret edebilirler.

Bir sağlık ansiklopedisi olan Tennessee MediPedia Ansiklopedisi, ünlü tıp uzmanlarının gözetimi altında virüs semptomları, tıbbi tedavi ve önleyici tedbirler hakkında güncel bilgiler de ekledi ve kullanıcıların gerçeği en yakın klinikleri aramalarına yardımcı olan “JiaoZin” platformu başlattı.

Danışmanlık hizmetleri

JD Health, Ping an Good Doctor, UnionPay’s YunShanF ve diğerleri, çevrimiçi ücretsiz sağlık danışmanlık hizmetleri başlattı.

İnsanların işe ve okula geri dönmelerine yardımcı olmak için – BitDance, varsayılan olarak tüm KOBİ’ler, kamu toplulukları, STK’lar, hastaneler ve tıbbi kurumlar için Feishu video programının ticari sürümünü 3 yıl boyunca kullanmayı teklif etti.

Eğitim hizmetleri

Ertelenen okullarının dezavantajını azaltmak için, Liulicho, Onyon Academy ve Zoe Bang gibi çevrimiçi eğitim platformları ülke çapındaki okul öğrencileri için ücretsiz çevrimiçi dersler sunmaya başladı.

Alibaba’dan DingTalk, çevrimiçi dersler başlattı ve öğretmenlerin ve profesörlerin çevrimiçi ev tabanlı kurslar vermelerini sağladı.

Aynı zamanda, hem Alibaba hem de JD.com, yasalar tarafından kapatılan veya müşterilerin yetersizliği nedeniyle restoranlar ve küçük dükkanlar gibi geçici olarak etkilenen sektörlerden kısa süreli olarak çalışan istihdam etme planı başlattı. Küçük ve orta ölçekli şirketleri desteklemek için Alibaba, kısa vadede salgının işletmeleri üzerindeki ekonomik etkisini azaltmak için ekspres posta tüccarları ve düşük faizli krediler sağladı.

Tıbbi vakaları iyileştirmek için teknik çözümler

Teknik çözümler sağlama ve böylece tıbbi müdahaleleri hızlandırma çabalarının bir parçası olarak BGI, test kitleri üretim seviyesini yükseltti ve Vuhan’a bağışladı ve vaka testini hızlandırmayı amaçlayan Hui’an laboratuvarı kurdu.

Alibaba, virüs genom dizileme ve arama çalışmalarını desteklemek için kamu araştırma kurumlarına ücretsiz bir sanal bulut sağladı.

Baidu, RNA test algoritması olan LinearFold platformunu genetik test kurumlarına, salgın önleme merkezlerine ve dünyadaki araştırma enstitülerine sundu.

Neusoft Medical, Vuhan’daki hastanelere gelişmiş CT tarayıcıları, yapay zeka tabanlı tıbbi görüntüleme ve gelişmiş uzaktan işleme yazılımı bağışladı.

Invergin, bir CT taraması yoluyla ön hat doktorlarının hastalığı tespit etmesi ve izlemesi için yapay bir zeka programı başlattı.

Al Roeya