Seyahat yazarı ve blog yazarı Natasha Amar, insanları Covid-19'un yayılmasını içeren seyahat planlarını ertelemeye çağırıyor.

Ucuz bilet uğruna koronavirüsü takmayanlar da var!

Tüm bu olup bitenler kimilerini seyahat etmekten caydıramadı. Sosyal medyada gösterildiği gibi, seyahat endüstrisinin en ünlü yüzlerinden bazıları, bu hafta Fas’ta olan Rus fotoğrafçı Murad Osman ve ABD’de bulunan İngiliz sosyal medya yıldızı Louis Cole gibi dünya çapında isimler yolculuklarına devam ediyor.

Ancak seyahat influencer’ları Covid-19 vakaları artmaya devam ettikçe, sınır ötesi girişimlerde daha çekingen davranıyor.

Çevrimiçi seyahat dergisi Adventure Faktory’nin ortağı Mitch Hyde ile ortağı Thuymi Do, Singapur’da bulunuyorlar ancak tavsiyeleri insanların mümkünse seyahat planlarını rafa kaldırması yönünde.

Influencer: Sahip olduğu sosyal medya kanalı aracılığı ile bir ürün ya da hizmet hakkındaki deneyimlerini ve düşüncelerini takipçileri ile paylaşarak o ürünün tanıtımını yapan kişi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

🇿🇦 CAPE TOWN 🇿🇦 Today was another action-packed day here in Cape Town. We got up nice and early and checked in at our hotel @tajcapetown. After a check in and executive lounge visit, we headed to the @nachelicopters pad down at the waterfront to get a flight over table mountain. But alas, the weather was not on our side and we were unable to fly today. We will be trying again tomorrow, to hopefully get our flight in before we leave. The weather here in Capetown can change so fast, which is exciting and also frustrating. So after seeing our friends again for some lunch, we had a two hour scooter tours with @scootourscapetown. We were not quite sure what we were in for when we arrived. It turns out, It was a epic fat wheel, downhill thrill ride that was actually very full of adventure and quite nerve-racking at times. We loved pushing ourselves and despite the overcast weather, we were able to see and enjoy Capetown even more. 🌍 – 📷 @NikonMEA #Z6 + 24-70/4S | #Zdifferently 🇿🇦 More photos of 📍@LoveCapeTown #AdventureFaktoryInAfrica 🗺 Travel guides & inspiration ➡ @adventurefaktory

Travel & Wellness 🌏✈️ (@adventurefaktory)’in paylaştığı bir gönderi ()

Thuymi Do, ‘’Bazı uzmanlar şu anda seyahat etmek için en iyi zaman olduğuna inanıyordu, ancak aynı uzmanlar muhtemelen şu anda sözlerini yutuyor olmalı, çünkü durum gün geçtikçe değişiyor. Ben de aynı şeyi düşünüyordum ama şimdi, ABD’nin Avrupa’ya seyahat yasağını uzatmakla ne yaptığını ve Ulusal Basketbol Birliği’nin oyunlarını neden durdurduğunu anlıyorum ve durum daha da kötüleşebilir’’ diye konuşuyor.

Şu ana kadar dünya genelinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bin 500’den fazla ve toplam vaka sayısı 340 bini aşmış durumda.

Thuymi Do,  seyahat sigortası yaptırmanın önemini belirterek ‘’İnsanlar genellikle bundan kaçınmaya çalışıyorlar, ancak şimdi bu konuda daha fazla uyanık ve gerçekte neyle karşılandıkları konusunda daha bilinçli ve meraklılar. Bu olayla birlikte insanlar daha fazla önlem alıyor ve bu da iyi bir şey’’ dedi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Images matter. When I first started traveling back in 2012, my idea of the solo female traveler was this- a thin fair skinned, blonde haired girl in yoga pants (I bought one from every backpacker town I went to)with a backpack. I didn’t even realize how this image became my default image every time I thought of a woman traveling by herself. And yet, the irony is that I, myself, didn’t quite fit that image. With my far from athletic frame, geeky glasses and brown skin, which was often the subject of adoration or just plain surprise, I’ve stood out in hostels and hiking towns around the world. I’ve got everything from “Do Indian women travel solo?” in the early days to “I’ve never met an Indian woman hiking by herself” to the much loathed, “your English is so good.” (I mean, come on, who are you? The Queen?) I’ve also been yelled at across the street in Denmark by a drunk local who thought it was his job to school me about how my country was failing its people, something he had deep insight on after spending some time at an ashram in India. But I digress. After not paying attention, it has taken me years to understand how popular images influence our ideas and our view of the world. Stock images, advertisements, films, social media-all of it. And yet there are so many of us Indian women slowly making our way around the world, by ourselves, often doing what we’ve never done before for lack of access or opportunity- hiking, surfing, and exploring the world any way we can. But sadly, 8 years later in 2020, we still see the same kind of images dominating the female travel space. It’s time travel imagery became as diverse as travel is today, don’t you think? #womenwhoexplore #sheisnotlost #womenwhohike #gltlove #atws2019 #womenadventuretravel #swedishlapland #storforsen #storforsensnaturreservat #visitsweden

Natasha Amar (@thebohochica)’in paylaştığı bir gönderi ()

Thuymi Do, koronavirüs nedeniyle düzenlediği bir kaç gezisini iptal etti ve sektörün yılın ikinci yarısında toparlanmasını umduğunu belirterek ‘’Açıkçası, yaklaştığımız bazı potansiyel kampanyalar, durumun önümüzdeki hafta nerede olacağı konusundaki tüm belirsizlikler de göz önünde bulundurularak daha sonrasına ertelendi ve buna rağmen, işlerin tam bir tehdit altında olmadığını düşünüyorum. Hâlâ kitleniz için ilginç olan bilgileri aktarabiliyorsanız sorun yaşamazsınız. Ama bazı insanların ana gelir kaynağı pazarlamaysa, bu kişilerin etkilenme oranı yüzde 100’dür, çünkü daha az insan uçuş ve otel rezervasyonu yapacak, dolayısıyla hiçbir geri dönüş olmayacak. Ancak seyahat blog endüstrisinde etkilenenlerle etkilenmeyenler arasında 50/50’lik bir bölünme var, çünkü başka gelir akışları mevcut’’ diye sözlerine devam etti.

SEYAHAT ETMEME KARARI VERMENİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNEN INFLUENCER

Koronavirüsün yayılması, Dubaili seyahat yazarı ve thebohochica.com’un sahibi olan blog yazarı Natasha Amar’ı planlarını yeniden düşünmeye zorladı. Amar, ‘’Birkaç gün önce Grönland gezisinden döndüm ve şu anda tüm seyahat planlarını iptal ettim. Kesinlikle böyle belirsiz bir zamanda, salgın nedeniyle küresel bir acil durum ortaya çıkmışken, her birimizin seyahat etmemeye karar vererek üzerimize düşen görevi yerine getirebileceğini düşünüyorum. Bağışıklığımız bu virüsle savaşacak kadar güçlü olsa bile, virüsle mücadele edemeyecek bir kişiye ‘yaşlılar gibi’ bulaştırma riskimiz var. Ya da az sayıda vakanın olduğu bir ülkeye de taşıyabiliriz’’ dedi.

Günden güne seyahat kısıtlaması getirildikçe birçok endüstri mali kayıplarla karşı karşıya kalırken, Amerikalı – Mısırlı TV sunucusu ve Dubai’de yaşayan aktör Şerif Fayed, çalışmalarının etkilenmediğini belirterek ‘’Bazı markalar yurtdışında yaptığım çekimleri iptal etmek zorunda kaldılar, zorunlu olarak istedikleri için değil; ülkelerin kaç kişinin geldiği ve nereden geldikleri konusunda bazı kısıtlamalar yaptığı için. Virüs, çekim için belirli bir ülkeye seyahat etmeyi iptal etmek zorunda kaldığım bir işi üzerinde finansal olarak etkilemedi, ancak iptal etmek yerine sadece yeniden planladığımızı söyleyebilirim’’ dedi.

Seyahat şirketi Pax Journeys’i kuran Şerif Fayed, son iki aydır Ürdün’de çekim yapıyor, ancak yakın gelecekte tekrar yola çıkmayı umduğunu söyledi. ‘’Daha fazla plan yapacağım” diyen Fayed ‘’Her zaman seyahat etmeyi seven biri oldum. Şu durum bittikten sonra elimden geldiğince bir sürü yere gitmek için plan yapmak istiyorum’’ diyerek sözlerine devam etti.

Natasha Amar pandemiden finansal olarak etkilenmiş olsa da, sorumlu bir mesajı teşvik etmenin bir seyahat blogcusu olarak görevi olduğuna inandığını söylüyor. Amar ‘’Virüs, tabii ki işlerimi daha finansal olarak etkiledi çünkü önümüzdeki birkaç ay boyunca düzenlediğim tüm kampanyalar iptal edildi. Ancak bu durum, seyahat sevgimizden ve ayrıcalığımızdan daha büyüktür, bu, yurtiçinde veya yurtdışında virüsü yaymamak ve içinde yaşadığımız veya ziyaret ettiğimiz ülkelerin sağlık sistemlerine yük olmamakla ilgilidir’’ açıklamasında bulundu.

Thuymi Do, içerik oluşturucuların hâlâ seyahat edenler için güvenlik önlemleri konusunda farkındalık yaratmanın yanı sıra ‘Seyahat endüstrisinin bu dalgadan sonra yükselmesine yardımcı olma’ görevinin olduğunu da kabul ediyor ve ‘’Bu durumun seyahat endüstrisi, dönemi üzerinde bir etkisi olacak. Neyse ki, başka gelir akışlarımız olduğu için bizi belki de diğerleri kadar etkilemedi. İçerik yaratma ve bağlı kuruluş pazarlamasına tamamen bağımlı bazı meslektaşlarımız var ve tüm seyahat endüstrisi büyük bir darbe aldığı için şu anda bunu hissediyorlar’’ yorumunu yaptı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

🇿🇦 CAPE TOWN 🇿🇦 Visiting #BoKaap. Part of the traveling process is getting others to take your carefully crafted photo. And then HOPING, they don’t do something fatally wrong like completely move or take a blurry shot. This does happen quite a bit but it is all part of the traveling picture taking process, so just roll with whatever you get, like this photo taken as we had already finished and walking away 🙂 (We actually had a better photo taken but wanted to share with you this more fun version of an imperfect photo!) 🌍 – Have you ever been to Cape Town? ‘Et us know your tips below👇🏼 – 📷 @NikonMEA #Z7 + 35/1.8S | #Zdifferently 🇿🇦 More photos of 📍@LoveCapeTown #AdventureFaktoryInAfrica 🗺 Travel guides & inspiration ➡ @adventurefaktory

Travel & Wellness 🌏✈️ (@adventurefaktory)’in paylaştığı bir gönderi ()

Natasha Amar da, Covid-19’un birçok blogcu ve içerik oluşturucu için web trafiğini azalttığını, ancak iyileşme umudunun olduğunu söylüyor. Ancak insanları etkileyen birçok değişken olduğunun da altını çizerek ‘’Seyahat endüstrisi bir bütün olarak tehdit altında olduğuna inanmak istemiyorum, açıkçası güçlü bir gerileme ile karşı karşıya, diğer birçok endüstri gibi ve seyahatle ilgili bir işin ayakta kalması ihtimali birçok faktöre bağlıdır. Nerede bulunduğu, nerede faaliyet gösterdiği, içerik ve kitlelerinin ne kadar çeşitlendirildiği’’ dedi.

Instagram’da 1.2 milyon takipçisi olan ve Puma gibi markalarla çalışan Şerif Fayed; seyahat endüstrisinin geri döneceği konusunda iyimser. Fayed; ‘’Evet, birçok yer seyahati kısıtlıyor, ancak dünya, 195 ülkenin bu yüzden insanların seyahat etmesini engelleyeceğini sanmıyorum. Şu anda küresel bir korku var, ama dediğim gibi, ben buna bir fırsat olarak bakıyorum. Bu sayede daha ucuz uçak biletleri alabilirim, daha ucuz oteller bulabilirim ve tehdidin bulunduğu ana alanlardan uzak kaldığım sürece her şey daha mükemmel olabilir. Ben bu endüstrinin hiçbir şekilde tehdit altında olduğunu düşünmüyorum’’ dedi ve daha önce domuz gribi ile savaştığından koronavirüsün kendisini az etkileyeceğini itiraf etti. Fayed, ‘’Evet, hoş bir deneyim değildi, çok yüksek ateşim vardı ve bir süre evde kalmak zorunda kaldım ama o aşamadan geçtim. İnsanlar dünyanın sona erdiğini düşünüyorlardı ama iyileştim hatta daha iyi hale geldim, bu yüzden sanırım çok korkmamanın nedenlerinden biri bu’’ diyerek açıklamalarına devam etti.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

❄️♥️

Sherif Fayed شريف فايد (@sheriffayed)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ancak, diğer seyahat influencer’ı Natasha Amar, potansiyel olarak daha fazla yayılan koronavirüs nedeniyle fiyatların düşmesinin dezavantajını vurgulayarak: ‘’Kesinlikle insanların kitlesel paniğe kapılmama adına ve beraberinde seyahat etmeye teşvik etmek için daha ucuz uçuş fırsatları veya otel fiyatları hakkında konuşmanın zamanı olmadığını düşünüyorum. Empati ve önemsememiz gerekiyor ve bu; seyahat uğruna seyahat etmeme zamanı’’ dedi.

Amar, artık seyahat yazarlarının geri adım atmasının ve içeriğin kitleler için nasıl değerli olduğunu, bunu yeniden değerlendirmenin zamanı olduğuna inandığını söyleyerek;  ‘’Takipçilere doğru bilgileri ve mesajları vermeyi düşünün, buna odaklanın. Ayrıca, iyileşme olduğunda paylaşılmaya hazır olacak yeni içerikler için de harika bir zaman olacaktır’’ tavsiyesinde bulundu.

The National