Belfast'taki Game Loft'tan gençlere postalanacak kartpostallardan bazıları

Yolladığı kartpostallarla çocuklara umut veriyor

Belfast’taki kar amacı gütmeyen Game Loft’un kurucusu ve ortak direktörü Patricia Estabrook, bu kargaşa ve stres döneminde gönderdikleri kartpostalların, gençlerin umutlarının biraz da olsa artmasına yardım ettiğine inandığını söylüyor.

Estabrook, bir telefon görüşmesi veya bir e-posta yerine, farklı bir şey denemek istiyor, kuruluşun posta listesindeki 250 gencin her birine haftada en az bir kez kartpostal gönderiyor. Bu basit bir şey gibi görünebilir, ama çok büyük bir etkisi olabilir.

Estabrook ‘’Herkesin bir çocuğa kartpostal göndermesini sağlamaya çalışıyorum. Fıkralar ya da şakalar gönderiyorum. Çocuklara bilmeceler ve çok kısa hikayeler yazıyorum. Sadece biraz kahkaha atmak ve bir şeyin iyi hissettirdiğini bilmek fikri umut veriyor’’ diye konuşuyor.

Okul kapanmaları, endişe verici haber başlıkları ve koronavirüs pandemisinin neden olduğu genel belirsizlikle başa çıkarken birçok çocuğun böyle bir şeye ihtiyacı var. The Game Loft’ta vakit geçiren gençlerin birçoğu hayatlarında zaten olumsuz çocukluk deneyimleri geçirenlerden oluşuyor. Örneğin buradaki çocukların bazıları şiddet ve taciz yaşamış veya akıl sağlığı sorunlarına sahip ya da madde kullanımının olduğu bir evde büyümüş olabilir.

Patricia Estabrook, ‘’Bu çocuklar çok yalnız ve diğer çocuklardan daha endişeli. Hatta daha korkmuş, daha izole ve bazen daha öfkeli. Ve yaşadıkları deneyimler nedeniyle böylesi aksilik ve olumsuz olayları diğer çocuklardan daha zor anlıyor ve üstesinden geliyorlar’’ açıklamasını yapıyor.

Çocukların KOVID-19 olarak bilinen hastalığa neden olan yeni koronavirüse yanıtı kesinlikle terslik veya belirsizlik kategorisine giriyor. Mesela, Game Loft’a gelen çocuklardan biri büyük anne veya büyük baba ile yaşıyor, çünkü çocuğun ebeveynleri afyon bağımlısı ve pandemi çocuğu güçlü bir şekilde etkilemiş durumda. Estabrook, ‘’Bu çocuk dışarıdan herhangi bir temastan korkuyor, çünkü büyük baba veya büyük annesinin KOVID-19’dan ölmesinden korkuyor’’ açıklamasını yapıyor.

Estabrook, çocukların ve diğer birçok kişinin postada neşeli bir şey almaktan hoşlanabileceğini ve ‘Bana Ulaşın – Ben Orada Olacağım’ isimli yepyeni bir tanıtım projesi başlattıklarını anlatıyor. İlham kaynağı olan kartpostallar, 1940’lı ve 1960’lı yıllarda seyahatlerinde toplayan annesinden gelmiş. Estabrook’un annesi 20 yıl önce öldüğünde, onları miras olarak almış ve yaklaşık bir yıl önce onları bir ‘enerji verici’ olarak kullanıp gençlere ve çocuklara göndermeye başlamış.

Estabrook, ‘’Kartpostal almak, çocukların genellikle fiziksel ya da duygusal olarak savaşma ya da kaçış olan stres kalıp davranışlarına düşmemelerine yardımcı olabilir. İşte bu nedenle diyoruz ki:  Biz buradayız ve size ulaşmaya çalışıyoruz’’ diyerek açıklamalarına devam ediyor.

Estabrook, kartlarını olabildiğince hızlı yolluyor ve yakında elindeki kartların bitmesini bekliyor. Bu yüzden insanlardan çocuklara kısa, neşeli bir şaka veya notla kendi kartpostallarını yazmalarını ve bir isimle imzalamalarını ve daha sonra 78A Main St., Belfast, ME 04915 adresindeki The Game Loft’a bırakmalarını veya postalamalarını istiyor. Game Loft gelen bu kartpostalları alıp damgalayacak ve listesindeki gençlere gönderecek.

Game Loft, haftanın 7 günü ve öğleden sonra 2’ye kadar tüm gençlere ve çocuklara açık.

Estabrook, ‘’Herkesin bir çocuğa kartpostal göndermesini sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca merkezimizde her zaman sıcak yemeğimiz var, çünkü kimsenin aç kalmasını istemiyoruz. Eğer insanlar farklı bir şekilde yardım etmek istiyorlarsa, programlarımızı mümkün kılmak için bağış almaktan memnun oluruz.  Çünkü hepimiz yapabileceğimiz her şeyi yapmaya çalışıyoruz’’ diyerek sözlerini tamamladı.

WGME