Gazete poşete girdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gazetelerinden Gulf News, koronavirüs nedeniyle basılı yayınların dağıtımı durdurulunca poşete girdi. Gazete, matbaada basıldıktan sonra poşete giriyor ve eldivenli, maskeli dağıtıcılar tarafından abonelere ulaştırılıyor.

“Gazetemiz güvenlidir. Gulf News, abonelerinin her birine minimum insan müdahalesi ile ulaşıyor. Ve ülkede bunu yapan tek gazete biziz. Dünyanın bir krizden geçtiğini ve okuyucularımızla, özellikle de endişeleriyle empati kuruyoruz.”

Bu sözler Genel Yayın Yönetmeni ve Genel Müdürü Abdul Hamid Ahmad’a ait.

Abdul Hamid Ahmad, ‘’Gulf News’teki okuyucularımızın güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemleri aldık. Bunu başarmak için en son teknolojiye yatırım yaptık. Bu nedenle okuyucularımız ülkenin en güvenli gazetesine sahip olduklarından emin olabilirler, çünkü okuyucumuz her zaman en değerli varlığımız olmuştur. Endişelerini anlıyoruz ve koronavirüs ile mücadelelerinde onları desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Tüm okuyucularımızı evde kalmaya, güvende olmaya ve sağlıklı kalmaya çağırıyoruz’’ diyor.

Sterilize edilmiş baskıyı nasıl elde ederiz?

Tabii ki bölgedeki tek tam otomatik baskı makinesinin yanı sıra en katı dezenfeksiyon protokolünü izleyen bir dağıtım sistemi ile. Ve bu işlem uzun süredir yapılıyor. Gulf News her zaman gazetecilik konusunda en iyi gayreti göstermektedir ve neredeyse on yıl önce, 2012’de baskı teknolojisinde bir sonraki yenilik seviyesine geçilmesine karar verildi. Sonuç, en yüksek hijyen standartlarını karşılayan bir gazete ve robotlar tarafından yönetilen tamamen bilgisayarlı bir basım.

Süreç

Gulf News Matbaa Üretim Müdürü Renyold Robert süreci şu sözlerle açıklıyor:

“Gazete filmi, bir forklift kullanılarak bir konveyöre yerleştirilir ve mühürlü olarak gelir. Bu noktada tek insani unsur forklift sürücüsüdür. Konveyöre yerleştirildikten sonra, haber makarası taranır ve daha sonra bir robot tarafından alınır, temiz ve dezenfekte edilmiş deponun belirli bir alanına yerleştirilir. Baskı başlayacaksa, makaralar depodaki çevrimiçi bir asistandan çağrılır. Robotlar tarafından alınır, makara standına yerleştirilir, daha sonra otomatik olarak baskı makinesinden beslenir. Baskı plakaları otomatik olarak yerleştirilir ve baskı başlar, gazete basılır, posta odasına ve eklerin yerleştirildiği bölmeye gider. Oradan çoklu torbalama sistemine girer, gazeteler tek tek torbalanır, ardından istiflenmeye gider.’’

Güvenli okuma deneyimi

Gazeteler istifleyicilerden sonra insan müdahalesinin ilk noktası olan dağıtım araçlarına gider.

Dağıtım Müdürü Thomas Mathew, “Önceden mühürlenmiş kopyaya ilk dokunan kişi, aracını yükleyen kamyonet sürücüsüdür. Okuyucularımızın endişelerini anlıyoruz, ancak sürücülerin ve araçların sıkı hijyen süreçlerini takip etmelerini sağlıyoruz. Ayrıca sürücüler eldiven giyer ve maske takar” dedi.

Daha sonra hava geçirmez bir şekilde kapatılmış gazeteler, sürücü tarafından bireysel distribütörlere götürülür ve daha sonra abonelerin evlerine teslim edilir.

Ticari Direktör Rajeev Khanna, Gulf News’in bölgedeki mekanik çoklu torbalama yapan tek basın olduğunu açıklayarak “Bu işlemler manuel olarak yapılmıyor. Yani, hiç teredüt etmeden okuyabilirsiniz, çünkü sağlığınızı önemsiyoruz’’ diyor.

Dağıtım sistemi

Dağıtım Müdürü Thomas Mathew, ‘’Her distribütör sterilizasyon protokolünü takip eder, eldiven ve maske takar. Ve çoklu torbalama sistemi, otomatik işlem olması nedeniyle müşteri için tamamen virüssüz bir gazete sağlamış olur ve okuyucularımız herhangi bir endişe duymadan okumanın keyfini çıkarabilirler’’ diyor.

İşletme Müdürü Nilesh Devadia ise bu açıklamayı destekleyerek ‘’Şu anki senaryo göz önüne alındığında, dağıtım personeli arasında katı bir hijyen disiplini teşvik ettik ve dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirirken onlara maske, dezenfektan ve eldiven verdik. Standartlarımızın her zamanki gibi yüksek kalmasını sağlamak ve okuyucunun günlük güvenilir ve doğrulanmış habere ulaşması için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan emin olabilirsiniz’’ diyerek sözlerini tamamlıyor.

Gulf News