Kuveyt, eczanelerden klorokin içeren sıtma ilaçlarını topluyor

Bu karar ilacın kötüye kullanımının ve stoklanmasının önüne geçmek için alındı.

Hidroksiklorokin için marka adı olan Plaquenil, kısa bir süre önce Kovid-19 tedavisinde umut verici bir ilaç olarak medyada yer aldı.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA, Kuveyt Sağlık Bakanlığı, hidroksiklorokin  ya da klorokin içeren sıtma ilacının özel eczanelerden toplanacağını, hastaneler ve sağlık merkezleri ile sınırlandırılacağını belirtti.

Bakanlığa bağlı İlaç ve Gıda Kontrol İşleri Sağlık Müsteşarı Abdullah el Bader, ilaçların dağıtımı üzerindeki kontrolün artacağının ve ilacın kötüye kullanılmasını veya stoklanmasının önleneceğini belirtti. Aynı zamanda amaçlarının hastaların sağlığının korunması olduğunu da söyledi.

Hidroksiklorokin için marka adı olan Plaquenil, yakın zamanda Kovid-19 için umut verici bir ilaç olarak medyada yer aldı.Ancak doktorlar, bu ilacın tıbbi danışmanlık olmadan kullanılmasının ciddi yan etkilere neden olabileceğini belirtiyor.

Al-Bader, Plaquenil’in artrit, lupus ve cilt alerjileri gibi hastalıkların tedavisi için Kuveyt’te kayıtlı olduğunu ve ülkede koronavirüs tedavisinde kullanılabilecek bir ilaç olarak lisanslanmadığını ve onaylanmadığını da sözlerine ekledi.

Bu ilaç, şu anda doktor gözetiminde belli hastalar üzerinde kullanılıyor.

Arab News