WHO: Koronavirus Yemen’in sağlık sistemine çok büyük zarar verecek

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Yemen’deki temsilcisi Altaf Musani yaptığı açıklamada ‘’Dünya Sağlık Örgütü, hayati öneme sahip tıbbi ekipman ve test kitlerinin dağıtımını artırdı ve sağlık ekiplerinin Yemen’in kırılgan sağlık sisteminin COVID-19’un potansiyel salgını ile başa çıkmasına yardımcı olmak için yüksek alarma geçti” dedi.

Altaf Musani, “Yerel olarak çok iyi hazırlık yapılmasını sağlamalıyız. Yemen’de şu an teyid edilen bir COVID-19 vakası yok, ancak bir vakanın doğrulanması durumunda hazırlık ve müdahale çabalarını artırıyoruz” diye konuştu.

BM yetkilileri, yerel ve uluslararası sağlık görevlilerinin savaşın parçaladığı ülkenin henüz tek bir virüs vakası kaydetmediğine dair teyidine rağmen, virüsün Yemen’in yetersiz ve yetersiz donanımlı sağlık tesislerine vereceği hasarın büyüklüğü konusunda uyarıyor.

Musani, ‘’Sağlık sistemi Yemen’deki kapasitenin yüzde 50’sinde çalışıyor. Eğer halk COVID-19’un ne olduğunu ve kendilerini nasıl koruyacağını anlamazsa, buradaki hastalığın tanıtımı hastaneleri ve sağlık tesislerini aşacak ve sağlık çalışanlarını ağır hasta ve tedaviye ihtiyaç duyan insanlardan giderek uzaklaştıracaktır’’ diyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Kral Selman İnsani Yardım ve Yardım Merkezi ile birlikte, virüse karşı hazırlıkların yapılmasıyla görevlendirilen hükümet komitesinin bir parçası olarak faaliyet gösteriyor. Örgüt, Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerde, tesislerin hastalığın yayılmasını sağlayabilmesini sağlamak için sağlık yetkilileriyle de işbirliği yapmaya devam ediyor.

Altaf Musani açıklamalarına ‘’Dünya Sağlık Örgütü; gözetim ve laboratuvar hazırlığının mevcut olmasını sağladı. Sanaa’daki merkezi halk sağlığı laboratuvarında ve Aden’de başka bir halk sağlığı laboratuvarında PCR ısı döngüleyicilerin ayarları yapıldı ve COVID-19’un tespit edilebilmesini sağlamak için bir test çalışması yapıldı’’ devam ederek Dünya Sağllık Örgütü’nün Al-Mukalla’daki yerel sağlık otoritelerinin başka bir PCR makinesini kalibrasyonuna yardımcı olduğunu da sözlerine ekliyor.

YEMEN’E 200 TEST KİTİ TESLİM EDİLDİ

Musani ayrıca, Sanaa’ya 200 test kitinin, Aden’e de 300 test kitinin teslim edildiğini belirtiyor.

Öte yandan Yemen’deki yeni virüs vakalarına dair söylentiler hızla sosyal medyada dolaşmaya başladı, bu da kitlesel histeriyi körükledi ve Dünya Sağlık Örgütü’nü konuyu araştırmak üzere bir ekip kurmaya teşvik etti.

Altaf Musani ‘’333 hızlı sağlık ekibi oluşturan 1.600’den fazla sağlık çalışanı COVID-19 vakalarıyla ilgili söylentileri aktif olarak araştırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in Kalkınma İletişimi de söylenti izleme konusunda işbirliği yapıyor. Bu ekipler gözetim, vaka incelemesi, vaka raporlaması, irtibat listesi ve takibi konularında eğitilmiştir’’ açıklamasını yapıyor.

BM, Yemen’deki süregelen insani krizi dünyanın en kötüsü olarak nitelendiriyor. Ülke nüfusunun çoğunun ciddi yardıma ve korunmaya ihtiyacı var. Sağlık sistemi, Dang humması, kolera ve diğer hastalıkların salgınlarıyla baş edemedi. Musani’ye göre COVID-19’un Yemen’e gelişi durumu daha da kötüleştirecek.

Musani bununla ilgili ‘’Ülke genelindeki sağlık tesislerinin ve hastanelerin yarısına güvenilmiyor çünkü mevcut değiller. Yemen’deki 333 ilçenin yüzde 60’ından fazlasının savunmasız olduğu düşünülmektedir. 30 milyonluk bir nüfusta 18 milyonun ciddi derecede savunmasız olduğu ve sağlık hizmetlerine ve sağlık hizmetlerine erişimi olmadığı düşünülmektedir’’ diyor.

Son günlerde Aden’deki Yemen hükümeti, okulların, havaalanlarının ve en son olarak camilerin kapatılması da dahil olmak üzere hastalığın yayılmasını önlemek için ilave önlemler aldı. Ülke genelinde bütün düğünler ve diğer kültürel etkinliklerin hepsi yasaklandı.

BM yetkilileri, Yemen yetkilileri tarafından virüsün yayılmasını kontrol altına alma çabalarına övgüde bulunuyor.

Altaf Musani, ‘’COVID-19 küresel olarak merkezde yer aldığından Yemen’deki Dünya Sağlık Örgütü; giriş noktalarında insanları kontrol etmek gibi acil ve gerekli önlemleri alarak ülke genelindeki yerel sağlık otoritelerini destekleme konusunda ihtiyatlı davranıyor. Virüs’ün Yemen’e gelmesi durumunda hazırlığımızı hızla artırıyoruz’’ diyerek sözlerini tamamlıyor.

Arab News