Kovid-19 salgını Asya’da yayılmaya devam ediyor

Asya ülkelerinin büyük bir çoğunluğu dün, yeni tip koronavirüs salgınında kaydedilen vaka sayılarının artmaya devam ettiğini duyurdu. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından dün yapılan açıklamada ise ülke içinde kaydedilen vakalardaki düşüşün sürdüğü, yeni vakaların yurt dışından gelenler olduğu bildirildi.

Çin’de kaydedilen vaka sayısının iki gün önce doğrulanan 78’ten 47’ye düştüğü ve bugüne kadar Çin ana karasında toplamda 81 bin 218 vaka ve 3 bin 281 ölüm kaydedildiği açıklandı.

Tayvan

Yurt dışından gelen vakaların arttığı Tayvan’da hükümet, salgın riskini azaltmak için toplantıların iptal edilmesi çağrısında bulundu. Tayvan Merkez Salgın Komuta Merkezi (CECC), kapalı mekanlarda 100 kişinin, açık mekanlarda ise en az 500 kişinin katılacağı toplanmaların iptal edilmesi gerektiğini bildirdi.

Tayvan Sağlık ve Refah Bakanı Chen Shih-chung, televizyondan yayınlanan basın toplantısında yaptığı açıklamada söz konusu önerinin toplumun ileri zamanlarda tabi tutulabileceği kısıtlamalara kademeli olarak hazırlanabileceği basit bir hatırlatma olduğunu belirtti. Şu anda ülkede en az 45 bin kişi, 14 günlük zorunlu ev karantinası veya izolasyon prosedürüne tabi tutuluyor.

Güney Kore

Güney Kore’de dün 100 yeni vakanın daha doğrulanmasıyla toplamda kaydedilen vaka sayısı 9 bin 137’ye çıktı.

Endonezya

Endonezya Sağlık Bakanlığı Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Ahmed Yurianto, doğrulanan 105 yeni vaka ile beraber toplamdaki vaka sayısının 790’a çıktığını bildirdi. Ülkede üç kişinin daha ölmesiyle koronavirüs salgını bilançosunun 58’e yükseldiği, 31 hastanın da iyileştiği bildirildi.

Yeni Zelanda

Gece yarısı ülkeye girişlerin tamamen kapatıldığı Yeni Zelanda, 47 vakanın doğrulandığını, aynı zamanda üç olası vakanın bulunduğunu duyurdu. Genel Sağlık Direktörü Dr. Ashley Bloomfield, vaka sayısının düşüşe geçmeden önce en az 10 gün boyunca artmasının beklendiğini söyledi

Hindistan

Sokağa çıkma yasağı ile beraber 2 milyon 6 bin kişinin evde kaldığı Hindistan’da AFP’nin verilerine göre şu ana kadar koronavirüse bağlı 519 vaka ve 10 can kaybı meydana geldiği kaydedildi.

Pakistan

Pakistan Sağlık Bakanlığı dün, doğrulanan koronavirüs vakalarının bine ulaştığını duyurdu. Bakanlık Sözcüsü son 12 saat içinde yaklaşık 100 yeni vakanın kaydedildiğini doğruladı. İlk vakanın 26 Şubat’ta görüldüğü ülkede şimdiye kadar 7 ölüm vakası meydana geldi.

Sağlık Bakanı Zafer Mirza ülkede en az 7 bin şüpheli vakanın bulunduğunu ve hükümetin salgını kontrol altına almak için gerekli tüm adımları attığını vurguladı. Sivil Havacılık Bakanlığı Sözcüsü de 26 Mart-2 Nisan tarihleri arasındaki tüm iç hat uçuşlarının askıya alındığını bildirdi.

Afganistan

Afganistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Vahidullah Mayar, ülkenin en kötü senaryolara dahi hazırlıklı olduğunu ancak en az 100 bin vatandaşın koronavirüs salgını nedeniyle ölebileceğini duyurdu. Mayar, önümüzdeki altı ay içerisinde nüfusun yaklaşık yüzde 80’inin salgına yakalanabileceğini söyledi.

Dün Afganistan’da virüse bağlı ikinci ölüm vakası meydana gelirken doğrulanan vakalar ise son 24 saat içerisinde iki katına çıktı. Ülkede dört NATO unsuru da dahil toplam vaka sayısı 80’e ulaştı. Virüsün yalnızca birkaç yüz kişide test edilmesi dolayısıyla bildirilmeyen vaka sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

 

Şarkul Avsat