Kral Selman: G20 Zirvesi salgına karşı çabaları birleştiren bir girişim

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) verilecek küresel cevabı koordine etmek için ülkesinin bu yıl dönem başkanlığını yürüttüğü G20 sanal zirvesi öncesi açıklamalarda bulundu.

Düzenlenecek olan zirve öncesi Kral Selman, liderler arasında yapılacak video konferansın, salgınla yüzleşmek adına çabaları birleştiren girişimleri ortaya çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

Kral Selman Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Halklarımızın beklentilerini karşılayan girişimlerde bulunmak, hükümetlerimizin rolünü güçlendirmek ve bu salgına karşı savaşmak için çabalarımızı birleştirmek için olağanüstü G20 Zirvesi’nde bir araya geliyoruz. Allah, dünyayı her türlü zarardan korusun” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde virüsün yayılmasını kontrol altına alma çabalarına herkes tarafından katılımın gereğini vurguladı.

Veliaht Prens ve Pompeo görüşmede, dünya çapında hızla yayılan koronavirüs salgınının kontrol altına alınması çabalarına katılıma olan ihtiyaç konusuyla ilgili endişeleri masaya yatırdı.

Veliaht Prens ve Pompeo arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde ayrıca, küresel enerji piyasalarının istikrarını koruma konusu da ele alındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanı ve enerji sektöründe önde gelen ülkelerden biri olarak, küresel enerji ve finansal piyasalarını sakinleştirme konusunda G20 zirvesinin Riyad’da yapılacak olmasının bir şans olduğunu vurguladığını ifade etti. Ortagus açıklamasında, Pompeo ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasındaki telefon görüşmesinde, her iki tarafında Kovid-19 salgını karşısında endişelerini dile getirerek bu salgını önlemek için iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini vurguladığını belirtti.

Şarkul Avsat