ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

Pompeo ile Veliaht Prens telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Riyad’ın ev sahipliği yaptığı ve G20 liderlerinin sanal ortamda bir araya gelecekleri olağanüstü zirveye saatler kala, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’un yaptığı açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanı ve enerji sektöründe önde gelen ülkelerden biri olarak, küresel enerji ve finansal piyasaları sakinleştirme konusunda G20 zirvesinin bir şans olduğunu vurguladı.

Ortagus açıklamasında; Pompeo ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasındaki telefon görüşmesinde, her iki tarafın da Kovid-19 salgını karşısında endişelerini dile getirerek bu salgını önlemek için iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini vurguladığını belirtti. Aynı zamanda Pompeo, Veliaht Prens’e, İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştıran davranışlarıyla mücadelede devamlı olarak gösterdikleri ortaklık için teşekkür etti.

Söz konusu zirvede koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele yöntemleri ile bunun insani ve ekonomik açıdan etkilerini gidermek için küresel çabaların güçlendirilmesinin ele alınması bekleniyor.

Şarkul Avsat