yasağın ardından Suudi Arabistan'da bir cadde

Suudi Arabistan’da kısmi sokağa çıkma yasağının ardından sokaklar boşaldı

Suudi Arabistan’daki kısmi sokağa çıkma yasağı Pazartesi akşamı yürürlüğe girdi.

Suudi İçişleri Bakanlığı Pazartesi günü, sokağa çıkma yasağı hükümlerini ihlal edenlerin para ve hapis cezasına çarptırılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlerin 10 bin riyal cezalandırılacağını ve tekrarlandığı takdirde cezanın iki katına çıkacağını belirtti.

Sokağa çıkma yasağının ihlalini üçüncü kez tekrarlayanların 20 günü geçmeyen bir süre için hapsedileceğini de ekledi.

Suudi Basın Ajansı SPA’ya göre, İçişleri Bakanlığı’ndaki resmi bir kaynak, tüm vatandaşları ve sakinleri Pazartesi gününden itibaren akşam saat 7’den sabah 6’ya kadar 21 gün boyunca yeni koronavirüsünün yayılmasını sınırlamak için sokağa çıkma yasağı emriyle ilgili talimatlara uymaya çağırdı.

Kaynak, sokağa çıkma yasağı düzenini ihlal eden kişinin aşağıdakilerle cezalandırılacağına dikkat çekti: “Sokağa çıkma yasağı hükümlerini ihlal eden kişi, 10 bin riyal ceza ile cezalandırılacak ve tekrarlama durumunda para cezası iki katına çıkacak. Tekrar ihlal durumunda en az 20 günlük hapis ile cezalandırılacak.

Yasağı uygulamaya yetkili makamlara uymayan herhangi bir ihlal, yukarıda belirtilen hapis cezası ile cezalandırılır. Bu cezalar, yetkili makam tarafından belirlenen acil sağlık durumları da dahil olmak üzere aşırı zorunluluk halleri için geçerli değildir.

Kaynak ayrıca, halk sağlığının korunmasının, ülke ve sakinleri için en önemli görevlerden biri olduğunu, kendilerini ve ülkelerini bu salgının yayılma riskine maruz bırakmamak için görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Al Arabiya