BAE’de yüzde 98 sanal bankacılık kullanılıyor

Birleşik Arap Emirikleri’ndeki (BAE) bankacılık sektörü, son üç yılda elektronik hizmetlerini, müşterilerin banka merkezlerine gitmeye gerek kalmadan İnternet’teki güvenli uygulamalarla işlemlerini tamamlamak için müşteri gereksinimlerinin yüzde 98’inden fazlasını karşılayacak şekilde genişletti.

Federal Rekabetçilik ve İstatistik Kurumu tarafından yürütülen çalışmalar, BAE’deki dijital elektronik bankacılık kanallarının kullanıcılarının yüzdesinin yüzde 90’a yükseldiğini, bu durumun bu tür bankacılık hizmetlerine olan talebin kapsamını yansıttığını ve ülkedeki vatandaşların ve sakinlerin büyük oranının bankacılık işlemlerini tamamlamak için cep telefonu kullandığını gösterdi.

SANAL BANKACILIK BAŞLATILDI

Ayrıca, sektörün elektronik işlemlerinin tanıklık ettiği büyük gelişme ışığında, internet üzerinden hizmetler artık para yatırmak, para çekmek ve aktarmakla sınırlı değil, müşterilerin tüm işlemlerini tamamlayabileceği World Wide Web dışında merkezi olmayan sanal bankalar mevcut.

Geçen dönem ulusal bankalar tarafından başlatılan “Neo” ve “Ekspres” platformları, entegre sanal bankacılık dijital platformlarının canlı bir örneği oldu.

McKinsey Company tarafından hazırlanan daha önce yapılan bir araştırma, BAE nüfusunun yüzde 48’inin sanal bir dijital bankada banka hesapları açma istekliliğini gösterdi ve bu durum bir sonraki aşamada daha fazla sanal bankacılık platformu kurma eğilimini güçlendirdi.

BAE, DİJİTAL BANKACILIKTA ÖNDE GELİYOR

Bankaların müşterilerin işlemlerini kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanma yaklaşımı, kamu ve özel sektör tarafından sağlanan tüm hizmetlerin akıllı kullanıma dönüştürülmesinde e-devlet planları ile uyumlu bir şekilde gerçekleşiyor.

Muhammed bin Raşid Al Maktum Bilgi Vakfı tarafından Arap Devletleri Bölge Ofisi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ortaklaşa hazırlanan 2019 Dünya Bilgi İndeksi’ne göre BAE, iletişim ve bilgi teknolojisi sektörünün küresel rekabet göstergeleri içinde küresel olarak gelişmiş bir konuma sahip.

Dijital bankacılık hizmetlerine yönelik büyük müşteri talebi ile bankalar, dijital bankacılık hizmetlerinin daha fazlasını World Wide Web üzerinden sunmak ve kullanıcılarına teşvik sağlamak için yarışıyor ve bu da sektörün hizmetleriyle ilgili tüm teknolojik gelişmeleri takip etmek için ayırdığı yatırım hacmini internet üzerinden artırıyor.

WAM