Lübnan’da koronavirüs vakaları 391’e ulaştı

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, “Bugün çok büyük zorluklarla karşı karşıyayız” diyerek, yeni tip Koronavirüs salgınının gölgesinde, Lübnanlılara, “Mezhepsel ve siyasal aidiyetlerimize bakmaksızın, birlikte yan yana durmalıyız” çağrısında bulundu.

Diyab’ın açıklaması, özel laboratuvarlara ek olarak, Hariri Üniversitesi Hastanesi’nde ve üniversite destekli hastanelerin laboratuvarlarında, Perşembe gününden bu yana klinik olarak tespit edilen 23 yeni Covid-19 vakasının teyit edilmesiyle, toplam vaka sayısının 391’e yükseldiğinin açıklanmasından sonra geldi. Lübnan’da şu ana kadar koronavirüsten 7 kişi öldü, 20 vaka iyileşerek taburcu edildi. Hastalardan 4’ünün sağlık durumu kritik, 23 kişinin durumunun ise iyi olduğu belirtildi.

Refik Hariri Üniversite Hastanesi çalışanlarının, haklarını elde etmek için başlattıkları grevin sona ermesinden bir gün sonra, Başbakan Diyab hastaneye bir ziyaret gerçekleştirdi. Diyab, ziyareti sırasında, hastanede alınan önlemleri ve takip edilen prosedürleri inceledi.

Başbakan Diyab, önceden belirlenen 950 milyon liraya ek olarak, Sağlık Bakanı Hamad Hasan tarafından kendisine gönderilen yaklaşık bir milyar 50 milyon liralık (700 bin dolar) maaş farklarıyla ilgili belgeyi imzaladığını ve Maliye Bakanlığı’na gönderdiğini belirtti. Başbakan ayrıca, “bu ayın sonunda hastane personelinin maaş alacaklarının ve yeni maaşlarının ödeneceği” müjdesini verdi.

Başbakan, “Salgınla mücadele için hükümetin dünyadaki gelişmeleri takip ettiğini ve her yeni gelişmeye karşı hazırlıklı olacağını” vurguladı. Salgın dosyasının hükümetin önceliği olduğunu belirterek, “Koronavirüs salgını tehdidine karşı mücadelede, tıbbi cihaz, malzeme, ilaç ve gerekli aletlerin yanı sıra, belirlenen prosedürlere göre virüsten etkilenenlerin bakımlarını yapmak için yaklaşık 60 milyon dolar tahsis edildiğini” ifade etti.

Salgının yayılmasını önlemek ve hükümetin kararını tatbik etmek için güvenlik güçleri ve Lübnan ordusu sokağa çıkma yasağını uygulamaya başladı. İç Güvenlik Kuvvetleri Genel Müdürlüğü, şirketlerin, özel kurumların açılış ve kapanış saatleri ile trafiğin seyri konusundaki tedbirleri içeren İçişleri Bakanlığı ve Belediyelerin bildirisini vatandaşlara dağıttı. Yasaklar arasında 19: 00 ve 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ile uymayanlara yasal önlemler alınması bulunuyor.

Bazı kurumların özellikleri dolayısıyla kapatılmaktan istisna tutulması, fakat çalışma saatleri ve muayyen koruma tedbirlerinin, toplu taşıma ve özel araçlarıyla seyahat eden vatandaşların dikkatle takip edilmesi ve hareket alanlarının sınırlandırılması gibi uygulamalar da tedbirler arasında yer alıyor.

Tüm dünyanın içinden geçtiği bu gibi istisnai durumda vatandaşların kilit rol oynadığı, bu kritik aşamada vatanseverlik görevinin özünü alınan kararlara harfiyen uyarak evlerinde kalmanın oluşturduğu vurgulandı.

Hükümet kararı ve Dâru’l-Fetva’nın camileri kapatma açıklamasına rağmen karara uymayarak Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus şehrinde, cami önünde Cuma namazı kılmak için bir araya gelen vatandaşların olduğu görüldü. Daru’l-Fetva’nın camileri kapatma kararına göre, camilerde sadece ezan okunmasına izin veriliyor. Diğer yandan Lübnan’ın bazı bölgelerindeki yoksul ailelere erzak ve gıda yardımları dağıtıldı.

Şarkul Avsat