Ürdün’de koronavirüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti

Ürdün hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.

Koronavirüs vakaları için tahsis edilen Prens Hamza Devlet Hastanesi Genel Müdürü Dr. Abdurrezzak el-Haşman tarafından yapılan açıklamada, “Koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle 83 yaşında bir kadın hastamız hayatını kaybetti. Bu, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren ilk hasta oldu” şeklinde konuştu.

Ürdün resmi haber ajansı Petra’ya göre yetkili yaptığı açıklamada, yaşamını yitiren Ürdünlü kadının enfekte olmadan önce kan iltihaplanması ve zehirlenmesi sonucu sağlık sorunları yaşadığına dikkat çekti. Hastanın, enfekte olduktan sonra tedavi görmek üzere Prens Hamza Hastanesi’ne kaldırıldığı ifade edildi.

Ürdün’de bugüne kadar tespit edilen enfekte vaka sayısının 235 olduğu kaydedildi. Ayrıca 18 hastanın iyileştiği bildirildi. Hükümet geçtiğimiz hafta, salgının yayılımını sınırlama önlemlerinin bir parçası olarak Acil Durum Savunma Kanunu’nun etkinleştirildiğini duyurmuştu. Ayrıca ordu üyeleri şehrin giriş ve çıkışlarında konuşlandırılırken, sağlık hizmetleri dışında kamu ve özel sektörlerin çalışmalarının iki hafta süreyle askıya alınmasına karar verildi.

Ürdünlü yetkililer, yaklaşık 10 gündür ülke dışından gelen 6 bin kişiye zorunlu tecrit uyguladı. Amman hükümeti, yurtdışı uçuşlarını iki yönlü olarak durdurdu. Ülke genelinde ibadethaneler, okullar, restoranlar ve spor salonları kapatılırken, toplantı ve konserler iptal edildi.

Şarkul Avsat