Kaliforniya'daki Bloom Energy'de solunum cihazını test eden mühendisler

​Koronavirüs ile mücadelede etkili bir silah: Suni solunum cihazı

Dünyanın dört bir yanındaki imalat şirketleri, Çin’de ortaya çıkarak tüm ülkelere hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede yaşanan büyük talep nedeniyle çok sayıda suni solunum cihazı (ventilatör) üretmeye çalışıyor.

Koruyucu maske ve eldiven eksikliğine ek olarak, salgının dünyanın her yanına yayılmasıyla akciğer yetmezliği çekenlerin nefes almasına yardımcı olan suni solunum cihazlarına acil ihtiyaç arttı.

General Electric Sağlık Hizmeti Başkanı Kieran Murphy, dünyada salgının yayılmasıyla, suni solunum cihazları da dahil olmak üzere benzeri görülmemiş bir şekilde tıbbi ekipman talebi olduğunu ve bunu karşılamak için daha fazla personel ile 24 saat çalıştıklarını söyledi.

İsveç merkezli Gettinge Grup ise dünya çapında bu ekipmana olan talepteki artışı karşılamak için üretimi artırdı.

Şirket ayrıca, eğitim veya sergilerde kullanılan tüm ekipmanın müşterilere hemen sağlanacağını bildirdi.

Fransa merkezli Air Liquide şirketi de, suni solunum cihazı üretimini Nisan ayından 500’den bin 100’e çıkaracaklarını açıkladı.

Dünyanın önde gelen tıbbi cihaz üreticilerinden biri olan Almanya merkezli Dräger (Draeger) Medical, suni solunum cihazı üretimini iki katına çıkardı.

Löwenstein Medical ise Alman hükümetinden önümüzdeki üç ay içinde 6 bin 500 adet suni solunum cihazı siparişi aldı.

Buna karşılık, ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda,  “Ford, General Motors ve Tesla, suni solunum cihazı ve diğer metal ürünleri üretmeye başlıyor. Hızlı olun” ifadelerini kullandı.

Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu Fransız PSA Grubu, Bu tıbbi cihazları üreten şirketlere katılmanın mümkün olduğunu belirtti.

İngiltere, koronavirüs ile mücadele çabalarının bir parçası olarak Ford, Airbus ve Rolls-Royce’unda aralarında olduğu şirketler konsorsiyumundan 10 bin suni solunum cihazı istedi.

İngiliz hükümeti, yerli üretime ek olarak, özel sektör ve yurt dışı tedarikçilerle yapılan anlaşmalarla sağlık sisteminin kapasitesini güçlendirmek için çalışıyor.

Hollanda merkezli 3D yazıcı üreticisi Ultimaker şirketi de, baskı merkezleri, uzmanları ve tasarımcılarını hastanelerin hizmetine açtı.

Şarkul Avsat