Acman yetkilileri, sahte maske üreten iş yerlerini kapattı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Acman emirliği yetkilileri, yerel sağlık ve güvenlik standartlarını karşılamayan tıbbi maske yapan ve satan iki ruhsatsız fabrikayı ve mağazayı kapattı.

İş yerleri, Acman Emirliğine bağlı Ekonomik Kalkınma Departmanı (DED) tarafından yapılan denetlemeler sonunda bulundu. Müfettişler, iş yerlerinin koronavirüs salgını nedeniyle yüksek talebi olan maskelerden yüksek gelir kazanmak istediğini ortaya  çıkardı.

Ruhsatsız maske üreten iş yerlerinin kapatılmanın yanı sıra maskelere kontrol  ve tüketici koruma departmanı tarafından el konuldu.

DED Müdürü Ahmed al Bluşi, “DED, bazı insanlar tarafından mevcut durumdan faydalanmak isteyenlerle mücadele etmek için gerekli her türlü tedbiri alacaktır. Denetleme ekipleri, gece gündüz çalışarak suçluları bulmaya hazır” ifadelerini kullandı.

 

Ruhsatsız iş yerlerinde üretilen maskeler, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) onaylı teknik özellikleri ve standartları karşılamıyordu.

DED açıklamasında, sadece eczanelerden temin edilen maskelerin BAE standartlarını karşıladığını belirtti. İnsanların kendilerini sahtekarlardan korumak için etikette üretim detayları bulunmayan maskeleri satın alınmaması  talep edildi.

Ekonomik Kalkınma Departmanı, koronavirüs salgını ile ilgili herhangi bir ihlali araştırmak için son 10 günde bin 890 denetim gerçekleştirdi.

Müfettişler, sebze fiyatlarını yasa dışı artıran, ruhsatsız teslimat hizmetleri sunan iş yerleri de dahil olmak üzere, 90 kuruluşun ihlalde bulunduğunu ortaya koydu.

Al Bluşi, “Denetimler, hipermarketler, eczaneler, kafeler, kuaför salonları, spor salonları, bilardo kulüpleri, gıda dükkanları, meyve ve sebze ticaret mağazaları ve diğer marketlerde dahil olmak üzere 36 kuruluşun kapatılmasını da içeriyordu” ifadelerini kullandı.

Tüketiciler, Acman Hükümet İletişim Merkezi’nin 80070 numaralı hattına şikayetlerini iletebilirler.

The National