İsrail günlük koronavirüs test sayısını 30 bine çıkaracak

Önümüzdeki iki hafta içinde İsrail’in koronavirüs için yapacağı test miktarının günde 30 bine çıkması bekleniyor.  İsrail, günde düzenli olarak 30 bin ila 50 bin test yaparak içinde bulunduğu durumun net fotoğrafını çekmeye, ardından hayatı normalleştirmeyi hedefliyor.

Negev’deki Ben Gurion Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Jacob Moran -Gilad, “Burada sihirli bir numara yok” dedi.   Fakat veri toplamak için görüntülemenin önemli olduğunu açıklarken, tecridin de koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak açısından önemli olduğunu ifade etti.

Strugo, “Salgını durdurmanın yolu tecritten geçiyor” dedi. Yaptığınız test sayısı size salgının toplumda ne ölçüde yayıldığı konusunda bir fikir verebilir ve böylece zirveye ya da platoya erişip erişmediğimizi, kriz noktasını aşma başlayıp başlamadığımızı söyleyebilir” dedi.

Şubatın sonları ve Mart ayında İsrail’de günde yaklaşık 750 ile bin kişiye test uygulanıyordu. Son haftalarda bu sayı günde 2 bine sonra 3 bine ve artık günde 6 bine kadar çıktı. Bu açıdan bakınca, eğriyi düz çizgi haline getirmek bakımından model ülke olarak görülen Güney Kore, güne 15 bi kişiye test yaptı ve nüfusu İsrail’in beş katı civarında.

Eğriyi düzleştirmek, vakaların keskin bir zirve yapmasını önler ve enfekte olmayı daha uzun bir zaman periyoduna yayar.

Tel Aviv Üniversitesinde immünoloji ve viroloji profesörü olan Jonathan Gershoni de aynı fikri paylaşıyor. Önceki bir röportajında Jerusalem Post’a, test yapmanın,  virüsün İsrail’de yayılmasını kontrol etmenin önemli bir aracı olabileceğini söylemişti.

Gershoni, “Bir insana bir virüs bulaştığında kişinin rahatsızlığının ne olduğunu teşhis etmek ve iyi bir tedavi süreci uygulayabilmek için test yapılır” dedi.

Bunun aksine, küresel korona salgını vakasında test yapmanın ilave amaçları bulunmakta.

Öncelikle, SARS CoV2 (koronavirüs) bulaşmış kişilerin yaklaşık yüzde 80’i hastalığı hafif geçirme eğiliminedir ve çoğu da hiç belirti göstermemektedir, bu nedenle bu kişiler kendilerine hastalık bulaştığını bilmeden taşıyıcı durumundadırlar. Taşıyıcıdırlar ve başka insanlara virüs yaydıklarını bilmen salgının yayılmasına katkıda bulunurlar.

Gershoni bunun yanında “Virüsün inatçı bir virüs olduğunu, hastalık bulaşmış ve belirtileri taşıyan ardından iyileşen ve iyi hisseden kişilerin hala virüs saçtığı ve bu nedenle de bulaştırmaya devam etme potansiyeli taşıdıklarını” belirtiyor.

Gershoni, ‘’Neden 132 kişinin iyileştiğini gördüğümüz halde virüsün yayılmaya devam etme nedeni budur. Bunun da, kişi kendisini çok iyi hissetse bile toplum sağlığı bakımından bu kişinin hala tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir’’ diye sözlerine devam ediyor.

Gershoni, “Belirti göstermeyen ve hasta olduğunun farkında olmayan kişilere test yaparak onlara hasta olduklarını gösterdiğinizde, bu çok öneli bir fark yaratacaktır” diyerek ve bunun toplumda genel bir güven duygusu yaratarak koronavirüsle savaşta ülkenin ne durumda olduğunu bilerek daha az endişe etmelerini sağlayacağına dikkat çekti.

Peki ne kadar çok olursa, o kadar iyidir dediklerine göre, neden test sayısını artırmak bu kadar zaman aldı?

Moran-Gilad, İsrail Sağlık Bakanlığı’nı çalışmaları hakkında “Hepimiz uzun sürdüğüne inanıyoruz. Belirli noktalarda işler durgundu, ama şimdi mesajın alındığını ve sürecin hızla geliştiğini görüyorum” diyor.

Moran-Gilad, Şubat ayının sonlarında, koronavirüs İsrail’e ilk geldiğinde, vakaların büyük çoğunluğunun yurtdışından geldiğinden ve bu vakaların çoğunun yakalandığından emin olduğunu söyledi.

Ancak genel nüfusta daha fazla virüs görülmeye başlanınca taramayı daha geniş bir şekilde yapmak daha yararlı olacaktır.

Fakat İsrail, testleri bu kadar hızlı artırma kapasitesine sahip değil gibi görünüyor.

Bar-Ilan Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İmmünoterapi Laboratuvarı Başkanı Profesör Cyrille Cohen’e göre, test kitleri eksiği bulunuyor, test sonuçlarını okumak için yeterli makine yok, testleri yapacak ve laboratuarda çalışacak eğitimli personel sayısı yeterli değil.

Cohen, “İnsan gücüne ihtiyacınız var, test kitlerine ihtiyacınız var. Bu çok karmaşık” diyor.

Geçtiğimiz haftalarda İsrail Sağlık Bakanlığı, İsrail Savunma Bakanlığı, Vatan Cephesi Komutanlığı, Mossad ve Magen David Adom (İsrail Kızıl Kalkanı) bu gerçeği değiştirmek için kapsamlı çalışmalar yaptılar.

Moran-Gilad; “Yol boyunca tümsekler olsa da, ülkenin doğru yolda ilerlediğini düşünüyorum” yorumunda bulunuyor.

Jerusalem Post