​WHO: Koronavirüs salgını Asya-Pasifik bölgesinde ‘bitmekten çok uzakta’

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Batı Pasifik Bölge Müdürü Takeshi Kasai, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Asya-Pasifik bölgesinde ‘bitmekten çok uzakta’ olduğunu söyleyerek, şu an alınan önlemlerin ülkelere salgınla mücadelede çok az zaman kazandırdığını savundu.

DPA’ya göre Takeshi Kasai yaptığı basın açıklamasında, “Bu, dünyanın daha önce hiç görmediği bir salgın. Sistemimizi değiştirdi ve vatandaşların yaşamlarını benzeri görülmemiş bir şekilde tehlikeye soktu. Açıkcası salgın Asya-Pasifik bölgesinde bitmekten çok uzakta. Bu uzun vadeli bir savaş olacak. İhtiyati tedbirlerimizi bırakamayız” dedi.

Koronavirüse karşı test edilen yaklaşık 50 aşı olduğunu ve klinik çalışmalarda halihazırda birkaç aşının kullanıldığını belirten Kasai, WHO’nun tedavi protokollerinin güvenliği ve etkinliğini test etmek için deneyler yaptığını söyledi.

Kasai, araştırmaların ‘çok hızlı’ gitmesine rağmen, ülkelerin vakaların izlenmesi, tecrit edilmesi ve erken tanı vakalarının testlerine ilişkin ‘kabul edilmiş yöntemleri’ takip etmesi gerektiğini vurguladı.

Koronavirüse karşı savaşın ne kadar süreceğinin hala bilinmediğini aktaran Kasai, “Dünyada 7/24 çalışan, virüsle savaşmak için ellerinden geleni yapan insanlar var. Ancak koronavirüsün önümüzdeki hafta, hatta gelecek ay kaybolması pek olası değil” şeklinde konuştu.

Şarkul Avsat