Anlaşmanın imza töreninden bir kare

Kral Selman’dan Dünya Sağlık Örgütü’ne 10 milyon dolarlık koronavirüs desteği

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede yürüttüğü çabaların desteklenmesini öngören bir anlaşma imzaladı.

KSRelief’in Riyad’daki merkezinde imzalanan anlaşma, Kral Selman bin Abdulaziz’in koronavirüs salgını ile mücadele bağlamında tüm ülkelere acil yardım çağrısında bulunan WHO’nun çabalarını desteklemek için 10 milyon dolar bağış yapılması talimatının uygulanması amacını taşıyor.

Söz konusu anlaşma, KSRelief Operasyon ve Programlar Genel Müdür Yardımcısı Mühendis Ahmed bin Ali el-Bayez ve WHO’nun Suudi Arabistan Temsilcisi Dr. İbrahim Zek tarafından imzalandı.

Dr. İbrahim, imza töreninin ardından basına yaptığı açıklamada,  KSRelief tarafından temsil edilen Suudi Arabistan’a genel olarak insani eylemleri desteklediği ve WHO’ya cömert destekleri için teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:

“Suudi Arabistan’ın WHO’ya bağışladığı 10 milyon dolar, koronavirüs salgınına müdahale etmek için ulusal planın uygulanmasına katkıda bulunacak. Sağlık sektörü çalışanları için bazı koruyucu ekipmanlar ve laboratuvar araştırmaları için gerekli ekipmanları satın alacağız. Bu yardım aynı şekilde, koronavirüsü önlemek için aşı veya tedavi sürecinde gerekli ilaçların teminiyle bazı bilimsel araştırmaların yapılmasına da yardımcı olacak.”

KSRelief Sorumlusu Dr. Abdullah bin Abdulaziz er-Rabia ise Kral Selman’ın koronavirüs ile mücadele anlamındaki adımlarına övgüde bulundu.

Şarkul Avsat