Bahreyn sokakları dezenfekte ediliyor

Körfez’deki önlemler virüs vakaları ile birlikte artırılıyor

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, yetkililere, koronavirüs nedeniyle vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi talimatı verdi.

Bahreyn Sağlık Bakanlığı’ndan bir kaynak ise yaptığı açıklamada, hizmetlerin tedavi, izole ve karantinayı içerdiğini belirterek talimatın sadece Bahreyn vatandaşlarını kapsadığını dile getirdi.

Bahreyn’de koronavirüs ile mücadele eden ulusal sağlık komitesinin tıbbi ekip başkanı Menaf el-Kahtani, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, virüs bulaşmış insanlarda mutasyon olasılığının mümkün olduğunu söyleyerek, önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek durumlara hazırlıklı olduklarını vurguladı.

Sağlık görevlilerinin virüsle mücadele kapsamında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Velid el Mena, bakanlığın Bahreyn’in bazı bölgelerinde rastgele kontrollere başladığını ve önümüzdeki dönemde ülkenin tüm bölgelerini kapsayacak şekilde  kontrollerin genişletileceğini söyledi.

Bahreyn Sağlık Bakanlığı 4 yurt dışı kaynaklı 52 yeni vakanın daha kaydedildiğini ve 268 kişinin ise iyileştiğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, iyileşenlerden 266 kişinin durumunun stabil, iki kişinin ise yoğun bakımda olduğu aktarıldı. Açıklanan rakamlarla birlikte Bahreyn’de iyileşen vaka sayısı 295’e yükseldi.

BAE’de 53 yeni vaka

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ülkede 53 yeni koronavirüs vakasının görüldüğünü duyurdu. Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, yeni vakaların farklı milletlerden olduğunu bildirdi. Açıklamada koronavirüs kaynaklı ölü sayısının ise 6’ya yükseldiği aktarıldı.

Kuveyt’te mahkumların serbest bırakılması

Kuveyt Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, son 24 saat içerisinde 23 yeni vakanın görüldüğü ülkede toplam vaka sayısının 289’a çıktığı belirtildi.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, aralarında 3 kritik vakanın bulunduğu 13 kişinin yoğun bakıma alındığını söyledi. Sözcü açıklamasında, 216 hastanın hastanede gözetim altında olduğunu, 911 kişinin ise karatinadan çıktığını dile getirdi. Sened açıklamasında yeni kaydedilen vakaların 8’inin yurt dışı  kaynaklı olduğunu vurguladı.

Diğer yandan Kuveyt Temyiz Mahkemesi dün vatandaşlar ve göçmenler de dahil olmak üzere yaklaşık 300 mahkumun serbest bırakılmasına karar verdi. Alınan bu karar, mevcut koşullardaki cezaevlerindeki tutukluların sayısını azaltmak ve virüsten korunmalarını sağlamak için hayata geçirildi.

Umman’da 13 yeni vaka

Umman Sağlık Bakanlığı 13 yeni vakanın kaydedildiğini böylece ülkedeki koronavirüs tespit edilen kişi sayısının 192’ye çıktığını duyurdu. Açıklamada 34 kişinin ise iyileştiği aktarıldı.

Şarkul Avsat