Koronavirüsünün çevre üzerindeki büyüleyen olumlu etkisi

Koronavirüs nedeniyle başlatılan karantina uygulamasının ardından çevre kirliliği önemli derecede azaldı.  İtalya’da Venedik kanallarının suyu temizlenirken Hindistan’da da deniz kaplumbağaları boş plajlara yumurtalarını bıraktı.

İşte koronavirüsünün özellikle çevre üzerindeki olumlu etkileri…

ULAŞIMIN OLMAMASI HAVA KİRLİLİĞİNİ AZALTTI

Ulaşım, dünyanın karbon emisyonlarının yüzde 23’ünü oluşturuyor. Havalimanlarının kapatılması ve Emirates gibi havayolu şirketlerinin uçuşlarının çok büyük bir kısmını durdurması nedeniyle gökyüzünde oldukça az sayıda uçak var. Bu da daha az hava kirlenmesi ve daha az sera gazı yayıldığının kanıtı. Koronavirüs sadece hava kirliliğinin azalmasına neden olmakla kalmadı aynı zamanda soluğumuz havanın kalitesi de iyileşti ve ozon tabakası soğuyor ve toparlanıyor.

DENİZ KAPLUMBAĞALARI BOŞ PLAJLARA 60 MİLYON YUMURTA BIRAKTI

Hindistan’ın karantinaya başlaması sayesinde Orissa’nın doğu kıyılarında 475 binden fazla nesli tükenmekte olan Olive Ridley deniz kaplumbağası yuva kurmak ve yumurtlamak için kıyılara çıktı. The Mind Unleashed’a göre 60 milyon yumurta bırakılması bekleniyor.

VENEDİK KANALLARI HİÇ OLMADIĞI KADAR TEMİZ

İtalya koronavirüsten en çok etkilenen ülke olabilir ancak Venedik kanallarının sularının kristal berraklığında olması ülke için küçük bir zafer olabilir. Birkaç kişi Facebook’taki Venezia Pulita (Temiz Venedik) isimli gruba balıkların geri döndüğü kanalın güzel fotoğraflarını anlamlı yorumlar yazdıkları fotoğraf paylaştılar. Bir kullanıcı, “Doğa hayatına devam ediyor… Ne kadar güzel” yorumunu yaptı.

Cosmopolitan Middle East