Bir hafta içinde hayatını kaybedenlerin sayısı iki katına çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) son zamanlarda ‘hızla tırmanarak’ küresel düzeyde yayılması karşısında endişe duyduğunu ifade etti.

WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus internet üzerinden yaptığı basın açıklamasında “Ölü sayısı geçen hafta iki kattan fazla arttı. Önümüzdeki birkaç gün içinde vaka sayısında bir milyona, ölü sayısında ise 50 bine ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

İtalya’da vaka sayısı 110 bin, ölü sayısının 13 bin 155’e ulaştı

İtalya’da koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkındaki son gelişmeleri aktaran günlük haber bülteninde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yüzünden 727 kişinin daha hayatını kaybettiği, vaka sayısının ise 110 bini geçtiği belirtildi. İtalya Sivil Savunma Kurumu ölü sayısının 13 bin 155’e ulaştığı bilgisini verdi.

Kurumun verilerine göre ülkede iyileşen ve hayatını kaybedenler de dahil olmak üzere toplam vaka sayısı, yüzde 4,5’lik bir artış göstererek 110 bin 574’e ulaştı.

İtalya sağlık otoriteleri, salgının ‘sabit bir yüksek seviyeye’ ulaştığını ve bunun azaltılması için daha çok çaba harcanması gerektiğini söyledi.

İspanya, İtalya’dan sonra en çok kayıp veren ülke: 9 bin 53 ölü

İspanya Sağlık Bakanlığı, yaptığı açıklamada bir gün içerisinde koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölü sayısında rekor bir artış görüldüğünü duyurdu. Son 24 saatte 864 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkede ilk vakanın kaydedildiği günden bu yana geçen  iki ay içerisinde toplam 9 bin 53 kişi hayatını kaybetmiş oldu.

İspanya, İtalya’dan sonra salgın yüzünden en çok kayıp veren ülke olarak kayıtlara geçti. Virüs ülkede 9 bin 53 kişinin hayatına mal olurken kayıtlı vaka sayısı 102 bin 136’ya ulaştı.

Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı, yeni vaka görülme sıklığının düşmeye devam ederek geçen haftadan beri yüzde 20’lik bir artıştan yüzde 8,2’ye kadar gerilediğini belirtti. Ölü sayısındaki artış oranı ise geçen hafta yüzde 27’lik bir artış gösterirken son 24 saat içerisinde yüzde 10,6’ya kadar geriledi. Ülkede iyileşen hastaların sayısı 22 bin 647’ye çıkarak toplam vaka sayısının yüzde 20’sine ulaştı.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri ve Uyarılar Koordinasyon Merkezi Direktörü Fernando Simon’a göre hastane ve yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaların sayısının gittikçe azalması, salgının zirveye ulaştığını gösteriyor.

Kendisine de bu hafta virüs teşhisi konan Simon, yaptığı açıklamada “Bu önemli” dedi. Simon “Şu an asıl mesele zirveye ulaşıp ulaşmadığımız değil, zaten orada gibi görünüyoruz ve rakamlar düşüyor” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Fransa’da 24 saat içerisinde toplam 509 ölü

Fransa’da 24 saat içerisinde toplam 509 kişi daha hayatını kaybetti. Bu, ülkede salgının ortaya çıktığı günden beri bir günde kaydedilen en yüksek can kaybı olarak kayıtlara geçti. Böylece Fransa hastanelerinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 32’ye çıkmış oldu.

Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yüzünden hastaneye kaldırılan kişi sayısının yoğun bakımdakiler de dahil olmak üzere 24 bin 639’a ulaştığı, salı günü ise bir günde 499 kişinin daha hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

Fransa yetkilileri tarafından açıklanan Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı sadece hastaneleri kapsıyor. Evlerinde ya da huzur evlerinde hayatını kaybedenler buna dahil değil.

Şarkul Avsat