Arap Birliği Genel Sekreterliği, Birleşmiş Milletler ile Libya meselesini ele aldı

Arap Birliği Genel Sekreterliği, Kuzey Afrika’daki barış çabalarını desteklemek adına Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı ile görüşme gerçekleştirirken, dün ise üst düzey yetkililer Berlin Zirvesi’yle Libya Uluslararası İzleme Komitesi’nin faaliyetlerini aktive etmeye hazırlanan bir toplantı gerçekleştirdi.

Arap Birliği Genel Sekreterliği’nden bir kaynak, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki’nin geçtiğimiz Salı akşamı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Stephanie Williams ile video konferans yoluyla toplantı gerçekleştirdiğini söyledi. Kaynak açıklamasında, toplantı sırasında, Uluslararası İzleme Komitesi’nin gelecek toplantısı, komitenin Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Libya Ulusal Ordusu arasındaki mevcut askeri çatışmayı durdurma ve ülkedeki koronavirüsün yayılma riskiyle yüzleşmeye yönelik çabalara odaklanma konusunun görüşüldüğünü aktardı.

Taraflar, Libya’daki gelişmeler ve çatışmanın tarafları arasında kalıcı bir ateşkes sağlamayı amaçlayan uluslararası çabaları en üst düzeye çıkarma ihtiyacı üzerine de istişarelerde bulunarak, Libyalı taraflara BM destekli güvenlik, siyasi ve ekonomik gibi üç aşamadan oluşan sürecin devam edilmesine teşvik etmek konularını görüştü. Görüşmede ayrıca sürecin desteklenmesinin yanı sıra Uluslararası İzleme Komitesi’nin rolü ve Berlin Zirvesi’nin sonuçlarının aktifleştirilmesi ile Libya’ya silah ambargosu ve Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarıyla dış müdahalelerin durdurulması vurgulandı.

Berlin Zirvesi’ne katılan taraflar, Libya Uluslararası İzleme Komitesi eş başkanlığının İtalya’da olacağını, daha sonra da sırasıyla Arap Birliği ve Avrupa Birliği’ne geçeceğini kararlaştırmıştı.

Şarkul Avsat