Bağışıklığı güçlendiren kavrulmuş pancar salatası

Evde karantinada olanların bağışıklığın artırmasına yardımcı olacak basit salata tarifi…

Pancar; lif, folik asit (B9 vitamini), manganez, potasyum, demir ve C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Aşağıdaki tarif ayrıca nar ve lezzetli limon da dahil olmak üzere diğer sağlıklı bileşenlerle doludur.

Al Wadi Çölü’ndekli Res’ül Hayme Ritz-Carlton’da yönetici şef Anees Ansari, altı ülkede farklı mutfaklarda 15 yılı aşkın mutfak deneyimine sahip. Birçoğumuz gibi, yemeklere olan ilgisi annesini gözlemleyerek gelişmiş. Anlattığına göre çeşitli gıdaların doku, renk ve tat bakımından nasıl değiştiğini görmek her zaman ilgisini çekmiş. Domates ve kişniş ve yumurtayla yaptığı ilk yemeğini sevgili büyükannesi için hazırlamış.

PANCAR SALATASININ FAYDALARI

Şef Anees Ansari; bir şef olarak yemek pişirmenin her zaman kalpten gelmesi gerektiğini söylüyor. Ona göre, her tarifle duygusal bir bağ kurmalı ve kullandığınız her malzemeye saygı duymalısınız. Emiates Woman en sevdiği yemeği sorduğunda ise bunun lotus yapraklarında pişirilen ve yasemin pirinç ile servis edilen Asya marine levrekleri olduğunu söylüyor. Açıkçası çok leziz bir seçim olduğunu düşünüyoruz.

Şef Anees Ansari’ye evde yapabileceğimiz basit ama nefis bir tarif sorduğumuzda tereddüt etmeden, favorisi ve en sevdiği tarif ‘kavrulmuş pancar salatası’ olarak cevap veriyor.

Malzemeler

80 gr pancar

5 gr limon sosu

80 gr pancar humusu

5gr turp dilimi

10 gr nar

5 gr roka yaprağı

Tuz

Limon sosu için:

100 ml limon suyu

300 ml zeytinyağı

30 gr dijon hardalı

Tümünü karıştırıcıda karıştırın

Pancar humusu için:

100 gr kavrulmuş pancar

50 gr tahin

Hep birlikte karıştırın.

Salatanın yapımı:

Humus bir kalıp ile plaka üzerine yayılır. Rendelenmiş pancarı nohut, beyaz peynir, dilimlenmiş kırmızı turp ve nara ekleyin. Roka yapraklarına limon sosu ekleyin ve salatayı süsleyin.

Emirates Woman