Cidde’deki gizemli mektupların sahibi ortaya çıktı

Suudi Arabistan’da grafik tasarımcısı Hadeel Felemban’ın başlattığı ‘mektup karışıklığı’ projesi ile birbirini tanımayan insanlar mektuplaşmaya başladı.  Mektup yazma girişimine katılanlar, yabancılara mektup yazmak için her ay farklı şehirde bir araya gelerek toplantı düzenliyor.

Hiç tanımadığınız birinden mektup almanın nasıl bir duygu olduğunu merak ettiniz mi? Eğer Cidde’de yaşıyorsanız, herkese açık olan “Eğer beni bulursan, seninim (If you find me, I’m yours)” etkinliği kapsamında bir mektup bulabilme şansına sahipsiniz.

“Garba’at Rasayl (mektup karışıklığı) ’adındaki bu tesadüfi iyilik etkinliği, 23 yaşındaki Suudi Arabistanlı serbest çalışan grafik tasarımcısı Hadeel Felemban tarafından başlatıldı.

Felemban için mektup yazmak özel. Çünkü onun için mektup yazmak, yirmi sene önce Suudi Arabistan Postanesinde çalışan babasıyla bağlantı kurmasını ve teknoloji ile dolu bir dünyada harf alışverişini canlandırmasını sağlıyor.

Felemban, “Babam, ben iki yaşındayken vefat etti ve onu tanımamın tek yolu, annem ve amcamın, babam hakkında anlattığı hikayelerdi” ifadelerini kullandı.

BABASININ PUL KOLEKSİYONUNU KULLANDI

Babasının pul koleksiyonunu, evde iki yıl önce keşfetmesi Felemban’ı mektup yazma grubunu başlatması için teşvik etti.

Felemban, babasının pul koleksiyonunu bulmasının kendisine nasıl hissettirdiğini, “Bir hazine bulmak gibiydi. Ve o günden beri, onları (pulları) yeniden kullanmanın ve kağıt postaları yeniden canlandırmanın yollarını arıyordum. Onunkinden farklı bir dönemde onun gibi bir posta taşıyıcısı olduğumu fark ettim” sözleriyle açıklıyor.

Felemban, Instagram’a geleneksel posta gönderme konusundaki ilgisini paylaştı. Paylaşımına cevap veren bazı kişilere mektup gönderdi, ancak karşılığında herhangi bir şey almadı.

Felemban, “Beklemek bunaltıcıydı, kendimi kötü hissetim. Posta sistemine ve zorluğuna alışık olmadığımız için kendimi suçluyorum” dedi.

Felemban, bir gün, bir mektup yazmaya ve zarfları halka açık yerlerde bırakmaya karar verdi.

HİÇ BİLMEDİĞİ BİRİNE MEKTUP YAZDI

Felemban, “Bir yabancıya mektup yazmak muhtemelen, bilinmeyen diğer tarafın beklemesini sonlandırmanın en iyi çözümü” ifadelerini kullandı.

Felemban, mektubunu süsleyerek üzerine adres bilgisi yazmadan Cidde’deki bir kafeye bıraktı. Felemban bu mektubu bıraktıktan sonraki düşüncelerini, “Sonra kendimi kafenin hesabını sosyal medyada takip ederken buldum ve yine hayal kırıklığına uğradım. Mektuba ne olduğunu bilmiyordum, atıldı mı, alındı mı yoksa görmezden mi gelindi?” şeklinde ifade etti.

Ekim ayındaki bir aile buluşmasında Felemban, zarflarını ve diğer malzemelerini masaya yerleştirdi ve yeni bir mektup yazmaya hazırlandı. Annesi ve kuzenleri, meraklı bir şekilde kendisini izlerken, ona katıldılar.

Felemban, “Onlarda katıldığı için mutluydum. Hatta onlara, beklemekten ve mektuba ne olduğunu bilmemekten yakındım” diye konuştu.

Bunun üzerine Felemban, aile üyelerinin kendisine, mektuplara özel “etiketler” koymasını ve böylece mektubu alan yabancının kendisi ile iletişime geçeceğini söylediklerini belirtti.

“MEKTUP KARIŞIKLIĞI” PROJESİNİ BAŞLATTI

Felemban,“Mektup karışıklığı (mess of letters)etiketini başlattım ve bir zamanlar yaşadığım Riyad’daki arkadaşlarımın da içinde olduğu bir paylaşım yaptım. Onlara, mektup yazmak için bir araya gelmek isteyip istemediklerini sordum. Çok olumlu tepkiler aldım ve daha sonra şehirdeki bir kafede etkinlik için hazırlandım” dedi.

25 Ekim’de ilk toplantıya ev sahipliği yaptı ve mesajların canlandırılmasının basit jestinin toplumu üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu görmek kendisini mutlu etti.

Felemban, “Sınav haftası, zihinsel olarak yorucu bir zamandı ve kendim ve genellikle gittiğim kafenin ziyaretçileri için cesaret verici kelimeler ve alıntılar yazdım. Mektupların duygusal refah üzerinde büyük etkileri olduğunu fark ettim. Halka açık yerlerde yabancılara mektup yazarak bu fikre devam ettim ” şeklinde konuştu.

Bir yabancıdan diğerine yapılan bu nezaket, birinin hayatında fark yaratmaya doğru uzun bir yol haline gelebilir.

Arab News