Mısır Sağlık Bakanı, askeri heyetle birlikte Mısır hükümetinin yardımlarını İtalyan yetkililer teslim ederken

​Koronavirüs nedeniyle Mısır’da büyük projelerin açılışı ertelendi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, ülkede ilk kez geçen ay görülen yeni tip Koronavirüsün (Kovid-19) bir günlük vaka sayısında 100 bariyerinin aşılmasının ardından, dün itibariyle, aralarında bu yılın ortalarında hükümet genel merkezine devredilmesi kararlaştırılmış olan “Yeni İdari Başkent” projesi dahil olmak üzere bir dizi “büyük projenin” açılışını erteledi.

Önceki akşam resmi olarak 120 vakanın kaydedildiğinin açıklanması, Mısır vatandaşları arasında büyük bir tedirginlik meydana getirdi. Zira bu sonuç, günlük ortalama 30 ila 60 arasında seyreden vaka sayısındaki artışa işaret ediyor. Mısır sağlık sektöründeki yetkililer, geçtiğimiz günlerde, içinde bulunduğumuz bu haftada salgının pik yapacağı konusunda uyarmıştı.

Cumhurbaşkanı Sisi, Başbakan Mustafa Medbuli, İskan ve Kamu Hizmetleri Bakanı Asım Cezzar ve Kentsel Planlama Müsteşarı Tümgeneral Seyyid Ahmed ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan son açıklamada, “Sisi’nin faaliyetlerinin yanı sıra 2020 ile 2021 yılları arasında tamamlanması planlanan büyük projelerin açılışlarının ertelendiği duyuruldu. Ertelenen faaliyetler arasında yeni idari başkente geçişin yanı sıra Büyük Mısır Müzesi ve Mısır Medeniyeti Müzesi’nin açılışı da bulunuyor. Bu faaliyetlerin ertelenmesinin, ulusal ve küresel düzeyde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs salgınına karşı mücadele sürecinin koşullarının bir gereği olduğu” belirtildi.

Mısır’ın, yılın son çeyreğinin sonunda, Büyük Mısır Müzesi’nin açılışını organize etmesi bekleniyordu. Açılış programı, Mısır Başbakanı liderliğindeki bir komite tarafından üstlenildi. Fakat Cumhurbaşkanlığı’nın son yönergesine açılış ertelendi. Bu gelişme, ayrıca önümüzdeki Haziran ayında gerçekleşecek olan bakanlıklar ve bakanlık çalışanlarının yeni başkente taşınması yönündeki hükümet planlamasını da kapsıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı, “en yüksek derecede koruyucu önlem uygulanması, proje sahasındaki işçiler için güvenlik ve sağlık gereksinimlerinin temin edilmesi ve lazım olan sağlık ihtiyaçlarının tespit edilmesinin gerektiğini” vurguladı.

Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’ye yaptığı telefon görüşmesinden bir gün sonra, Kahire yönetimi, tıbbi yardım, tıbbi koruma ödeneği ve sterilizasyon malzemeleri taşıyan iki askeri uçağını İtalya’ya gönderdiğini, yardım paketiyle birlikte Mısır Sağlık Bakanı Hale Zâyid’in başkanlık ettiği heyetin yanı sıra Mısır Silahlı Kuvvetleri’nden bir heyetin gönderildiğini açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi, “Yardımların özellikle Koronavirüs salgınındaki vaka sayısı ve ölüm oranın yüksek olduğu ülkede ilaç, tıbbi malzeme ve koruyucu ekipman sıkıntısının İtalya Devleti üzerindeki yükünü hafifletmeye katkıda bulunması göz önüne alınarak, iki dost ülke arasındaki tarihi ilişkiler ve bağlar çerçevesinde geldiğini” belirtti.

Bu arada, Kahire Üniversitesi, üniversiteye bağlı olarak faaliyet gösteren Ulusal Onkoloji Enstitüsü’ndeki doktorlar ve hemşirelerden oluşan 17 kişide yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) tespit edilmesiyle ilgili olarak, “varsa nedenlerini belirlemek, faillerini cezalandırmak ve olay hakkındaki bütün detayları öğrenmek” amacıyla bir soruşturma başlatıldığını” duyurdu.

Kanser hastalarına düşük maliyetli tedavi sağlayan Onkoloji Enstitüsü, tıbbi personelinin virüsten etkilendiğini ve özellikle virüsten etkilenen ekibin çok sayıda kişiyi etkilediğinin anlaşıldığını duyurdu. Diğer taraftan virüsün sık sık hastaneye gelen hastalara veya tıbbi ekibin diğer üyelerine bulaşık bulaşmadığının henüz resmi olarak açıklanmamış olması Mısır halkını derin bir endişeye sevk etti.

Üniversite yönetimi, Onkoloji Enstitüsü’nün hasta kabul hizmetini bir günlüğüne durdurarak, önümüzdeki dönemde polikliniklerin hasta alım işlemlerini sadece acil vakalarla sınırlı tutmasını kararlaştırdı.

Mısır’da 5 Nisan itibariyle toplamda 1070 kişide virüs tespit edildiği, 241 iyileşme ve 71 ölüm vakasının gerçekleştiği kaydedildi.

Şarkul Avsat