Dezenfektanların içinde ne var?

Bir yetkili, BAE’nin sokaklarını dezenfekte etmek için kullanılan spreyin hem halk hem de çevre için herhangi bir tehlike oluşturmadığını açıkladı.

Dubai Belediyesi Genel Müdürü Dawoud Al Hajri, spreyin tipik olarak kesik ve yanıklarda hafif bir dezenfektan olarak kullanılan ayrıca ağız çalkalamasında kullanılabilen seyreltilmiş hidrojen peroksit içerdiğini söyleyerek, sokaklarda kullanılan spreyin gücünün titizlikle test edildiğini ve herkesin kullanımına açık olduğunu belirtiyor.

Al Hajri, ‘Kullandığımız tüm temizlik ürünleri aktif bileşenler içerir. Bu ürünler ABD Çevre Koruma Ajansı ve Antimikrobiyal Kimyasallar Merkezi tarafından onaylıdır ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından sterilizasyon için önerilmektedir’’ diyor.

Dezenfeksiyon ve sterilizasyon ürünleri kimyasal bileşenler içerir, ancak aktif maddelerin konsantrasyonunda değişiklik gösterir.

BAE’nde ülke çapında 26 Mart’ta bir dezenfeksiyon kampanyası başlattı. Sokaklara ve halka açık alanlar her gün 20.00-18.00 saatleri arasında temizleniyor. Bu süre zarfında, dışarı çıkanların ağır para cezası riskiyle karşı karşıya kalacakları bildiriliyor.

Abu Dabi’de temizlik çalışmaları, emirlik atık yönetimi şirketi Tadweer tarafından gerçekleştiriliyor.

Tadweer Genel Müdürü Doktor Salem Al Kaabi, The National’a verdiği demeçte, ‘’Kullandığımız dezenfektanlar çevre dostudur ve [kimyasalların] konsantrasyonu çok düşüktür. Kimyasallar, evcil hayvanlar ve sokak kedileri de dahil olmak üzere hayvanlar için tehlike oluşturmamaktadır’’ açıklamasını yapıyor.

Tadweer’in Zararlılarla Mücadele Projeleri Dairesi Başkanı Mohamed AlMarzouqi de ‘’Kullanılan maddeler, herhangi bir yan etki oluşturmayacak şekilde dikkatle seçilmektedir, hatta gıda maddelerinde kullanılması bile tavsiye edilir” diyor.

The National