Suudi Arabistan dijital dönüşümde başarı rekoru kırdı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Kamu Yatırım Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Prens Muhammed bin Selman’ın doğrudan rehberliği ve desteği altında, Ulusal Dijital Dönüşüm Komitesi, 2019 yılı için dijital dönüşümün vizyon elde etmek için kilit bir kolaylaştırıcı olduğu bu alanda Krallığın en önemli başarılarını vurgulayan raporunu yayınladı.

Suudi Haber Ajansı SPA’ya göre rapor, tüm alanlarda dijital dönüşümü benimseyerek, sürdürülebilir dijital iş fırsatları bulmaya ve farklı sektörlerde dijital dönüşümü hızlandırmaya katkıda bulunmak ve çeşitli sektörlerde dijital girişimleri ve başarıları harekete geçirmek için güçlerini birleştiren devlet kurumlarının seçkin çabalarını ortaya koydu. Ayrıca büyümeye, daha fazla yerel içeriğin artmasına ve dijital ekonominin GSYİH’ya katkısının artmasına neden oldu.

Abşer platformu

Rapor, tüm sektörlerde bir dizi seçkin başarı ve girişim içeriyor. “Abşer” platformunda 26 milyondan fazla çalışmanın gerçekleştirildiği akıllı hükümet sektöründe, yılda tahmini 15 milyar riyal (3,98 milyar dolar) finansal tasarruf sağlandı ve “Birleşik Ulusal Uygulama” hizmetinde 44 milyondan fazla iş uygulandı.

Kamu hizmeti düzeyinde, platformda sunulan elektronik hizmetlerden 3 milyondan fazla vatandaş yararlandı, hizmet sonu prosedürlerinin süresi 48 saate düşürüldü, 3 milyondan fazla gönderi ise ulusal adres üzerinden teslim edildi.

Kağıtsız mahkeme

Adalet sektöründe, kağıtsız mahkeme kavramı ile kağıt kullanımında yüzde 75 azalma yaşandı ve elektronik sistemle çalışan 179 mahkeme sistemi sağlandı.

Dijital sağlık sektöründe, “randevu” platformunda 36 milyondan fazla randevu alındı ve 11 milyondan fazla Krallık sakinleri “birleştirilmiş sağlık dosyasına” kaydedildi. Dijital eğitim sektöründe “Noor” sistemine 36 milyondan fazla sertifika kaydedildi. Dijital turizm ve kültür sektöründeki turizm vizesi platformundan 200 binden fazla elektronik vize verildi.

Fiber optik

Dijital mimari sektöründe, 3 milyon ev fiber optikle kaplandı ve 300 binden fazla ev kablosuz geniş bant ağlarına sahip oldu.

Suudi Arabistan Krallığı bu başarıların sonuçlarını uluslararası göstergelerde gözle görülür bir ilerleme ile elde etti. Krallık İş Yapma Kolaylığı raporuna göre en gelişmiş ülkelerden biri kabul edildi, ayrıca en büyük 5G teknolojisi ile dünyada 3. sırada yer aldı.

Suudi Arabistan’ın Dünya Bankası raporunda iş kurma ve iş yapma endeksindeki sıralaması 141. sıradan 38. sıraya yükseldi, Krallık teknik yönetişimde G20 ülkeleri arasında üçüncü, Riyad Birleşmiş Milletler Örgütü’nün değerlendirmesine göre akıllı ve sürdürülebilir şehirler için 30. sırada yer aldı.

Suudi Arabistan da ortalama internet hızında dünya çapında 13. sırada yer alarak mobil İnternet hızını 50.80 MB/s yaparken, Krallık’taki sabit internet indirme hızları 50.68 MB/s’ye ulaştı.

Al Arabiya