İrlanda Başbakanı Leo Varadkar

​İrlanda Başbakanı koronavirüs kriziyle mücadeleye yardım için doktorluğa dönüyor

İrlanda Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Leo Varadkar’ın koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadeleye yardım için haftanın bir günü İrlanda Sağlık Servisi Yönetimi (HSE) için görev yapacağı belirtildi.

Varadkar, politikaya atılmadan önce yedi yıl doktor olarak görev yaptı. Ancak 2013 yılından bu yana doktorluk yapmıyor..

Başbakan Sözcüsü, Varadkar’ın geçtiğimiz Mart ayında İrlanda Tıp Konseyi’ndeki kaydını yenilediğini ve haftada bir gün sağlık hizmetlerinde faaliyet göstermeyi teklif ettiğini söyledi. Sözcü ayrıca Varadkar’ın ailesi ve dostlarından birçok kişinin sağlık alanında hizmet verdiğini ve küçük de olsa yardım etmek istediklerini ifade etti.

The Irish Times gazetesi, Başbakanın telefon aracılığıyla hastalara danışmanlık yapacağını bildirdi. Gazeteye göre Varadkar’ın, virüsle enfekte olan kişilerle yüz yüze gelmek yerine onlara telefondan bilgi vermesi bekleniyor.

İrlandalı bir hemşire ve Hindistanlı bir doktorun oğlu olan 41 yaşındaki Varadkar’ın kız kardeşleri ve eşlerinin de sağlık alanında çalıştıkları biliniyor.

İrlanda Sağlık Bakanı Simon Harris, geçtiğimiz ay, ‘Ülkenin size ihtiyacı var’ sloganı altında sağlık hizmetleri için bir işe alım kampanyası başlattı.

HSE tarafından yapılan açıklamada işe dönmeye uygun olabilecek binlerce sağlık uzmanıyla görüşüldüğünü ve kampanyaya 70 binden fazla yanıt alındığı belirtildi.

Şarkul Avsat