İngiltere Başbakanı Boris Johnson

​Johnson’ın hastalığı sırasında İngiltere’nin nükleer kodlarını kim kontrol edecek?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığının komplikasyonları nedeniyle dün yoğun bakıma alınırken, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a kabine toplantılarına başkanlık etme ve ülkenin salgınla mücadele önlemlerini yönetme yetkisi verildi.

Ancak bu süreçte ülkenin nükleer kodlarının kimin elinde olacağına dair sorular ortaya atıldı.

İngiliz hükümeti ise bu konuda kimin sorumlu olduğuna ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

BBC, Kabine İşleri Bakanı Michael Gove’a Raab’ın ülkenin nükleer kodlarını alıp almadığını sordu.

Gove bu soruya, “Ulusal güvenlik meseleleri hakkında konuşamam. İyi geliştirilmiş protokoller yürürlükte” şeklinde yanıt verdi.

Nükleer silaha sahip beş ülkeden biri olan İngiltere’nin, nükleer savaş başlığı taşıyabilen Trident II Dsti5 balik füzeleri ile donatılmış dört nükleer denizaltısı da var.

İngiltere’nin de yaklaşık 215 nükleer savaş başlığı var ancak bunlardan sadece 120’si kullanıma hazır.

İngiltere’de nükleer saldırı emrini yalnızca Başbakan verebiliyor. Böyle bir emir, özel bir takım kodlarla nükleer denizaltılardan birine iletiliyor.

Öte yandan Gove, LBC radyosuna yaptığı açıklamada, Johnson’ın yoğun bakımda biraz oksijen desteği aldığını, solunum cihazına bağlı olmadığını ancak gerekmesi halinde cihazın hazır bulunduğunu söyledi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Linda Bould, koronavirüsün sınıfsal ayrım yapmadığına dikkat çekerek, “Toplumumuzda en ayrıcalıklı olanlar da dahil olmak üzere herkes enfekte olabilir” dedi.

Johnson, dünya genelinde 74 binden fazla can alan koronavirüse yakalanan tek ülke lideri oldu.

Şarkul Avsat