BAE’den İtalya’nın koronavirüsle mücadelesine destek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dün İtalya’ya yaklaşık 10 tonluk tıbbi ve koruyucu malzeme taşıyan bir uçak gönderdiğini duyurdu. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı verilen mücadeleyi desteklemek için gönderilen bu yardımdan yaklaşık 10 bin sağlık çalışanının yararlanacağını vurguladı. BAE bu girişimin yeni tip koronavirüs salgınının görüldüğü ülkelerle iş birliği ve salgını küresel boyutta önleme çabalarını güçlendirme çerçevesinde geldiğine işaret etti.

BAE’nin İtalya büyükelçisi Ömer Ubeyd eş-Şemsi açıklamasında “Bu yardımlar, ülke yönetiminin yönlendirmeleriyle BAE’nin yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelesi çerçevesinde yapılıyor” dedi. Büyükelçi, BAE tarafından İtalya’ya gönderilen tıbbi ve koruyucu madde yardımlarının sağlık personellerinin salgınla mücadelesine yardı edeceğini kaydetti.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio  söz konusu yardıma ilişkin şunları söyledi:

“BAE’den gelen bu yardım, iki ülke arasındaki dayanışmanın örneğidir. Bu, doktorlarımız, hemşirelerimiz ve sağlık personelimiz için önemli bir yardımdır. İtalya halkı adına BAE hükümetine ve halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Zira bu girişim sayesinde binlerce kişi hastalığa karşı kendi koruyabilecek, birçok hastanın hayatı kurtarılabilecek.”

Şarkul Avsat