Mısırlı avukat Muhammed Talat

Mısırlı avukat, Çin’e 10 trilyonluk koronavirüs davası açtı

Mısır’daki sosyal medya kullanıcıları, Mısırlı bir avukat tarafından Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i, koronavirüsünün Mısır’da neden olduğu zararlar nedeniyle 10 trilyon dolar ödeme talep edilen davanın ihtarını paylaştılar.

Mısırlı Avukat Muhammed Talat, ABD Başkanı Donald Trump’ın virüsün Çin merkezli olduğu yorumları ve Trump’ın virüse ‘Çin virüsü’ demesi nedeniyle böyle bir adımda bulundu. Avukat Talat, aynı zamanda adını vermediği medya kuruluşlarında yer alan Çin’in virüsü biyolojik bir silah olarak kullanmak için ürettiği haberlerini temel aldı.

Mısır’da bin 322 doğrulanmış koronavirüs vakası bulunuyor ve virüsten hayatını kaybeden kişi sayısı ise 85.

Avukat Muhammed Talat, Çin’e karşı yasal yollara başvurmasının sebebinin, özellikle haber ajanslarının ve Trump’ın Kovid-19’un ‘Çin yapımı’ olduğunu duyurmasından sonra Mısır halkının haklarının güvenliğini sağlamak olduğunu belirtti.

Kahire’nin güneyinde bulunan Garbiya Valiliği’nde yaşayan Talat, Kahire’deki Çin Büyükelçiliği aracılığıyla dava açtı. Mısırlı avukat, Amerikalı bir avukatın Pekin hükümetine karşı virüs nedeniyle 20 trilyon dolar tazminat ödemesini talep ettiği davadan örnek aldı.

ABD’li avukat Larry Klayman’ın Çin’e 20 trilyon dolarlık bir dava açarak Pekin’i koronavirüsü biyolojik bir silah olarak kullanmak için geliştirip yaymakla suçladı. Açıklama, Klayman’ın başkanlığını yaptığı bir insan hakları kuruluşu olan Freedom Watch tarafından yapıldı.

Talat, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’ye sosyal medyada davaya değinmeye ve konuyu en yüksek makamlara götürecek uluslararası hukuk uzmanlarından oluşan bir komite kurmaya çağırdığını söyledi.

TALAT HÜKÜMETTEN BAĞIMSIZ

Talat, hükümetten kimse ile işbirliği halinde olmadığını söyledi. Mısır hükümetinin “Adli meselelere müdahale etmediğini ve tarafsız bir duruş sergilediğini” söyledi. Talat, Çin’e karşı açtığı dava için insanların hem kendisini desteklediğini hem de kendisiyle alay ettiğini belirtti.

Talat,  çok sayıda İtalyan vatandaşının kendisine ulaşarak ‘İtalya hükümeti için” kendisiyle işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Avukat “Eğer daha fazla kişi irtibata geçerse, davanın istismar edilmesini önlemek için kesinlikle Mısır hükümetine bilgi vereceğim” diye konuştu. Talat, Mısır’a gidiş ve geliş uçuşların askıya alınmasının, daha ciddi adımlar atmak için seyahat etmesini engellediğini de sözlerine ekledi.

Yaptığı açıklamada “İşler normale döndüğünde ve uçuşlar devam ettiğinde, davamı tanıtmak ve yasal olarak Çin hükümetini takip etmek için dünyanın her yerine gidebileceğim” dedi.

Talat “Bizim Mısırlılar olarak haklarımız var. Dünyanın en büyük ülkesinin başkanı konuyu doğruladı. Amerika, yaptığı tüm savaşlarda yaşamadığı kadar çok ölüm yaşıyor” diye konuştu.

Arab News