FIFA, Katar Dünya Kupası’yla ilgili rüşvet iddiaları ile tekrar gündemde

Amerikan Federal Savcılığı’nın yayınladığı bir iddianamede, Rusya ve Katar’ın Dünya Kupası organizasyonlarına ev sahipliği yapmak için rüşvet verdiğinin açıklanması sonrasında FIFA;  2022 Katar Dünya Kupası ile ilgili yolsuzluk iddialarının odak noktası haline geldi.

Amerikan savcıları bu iddiaları ilk kez yazılı bir şekilde açıklayarak yargıya taşıdılar.

Savcılara göre, Rusya ve Katar için çalışan temsilciler, FIFA yürütme komitesi yetkililerine kararın oylanması için rüşvet verdi.

FIFA ve Katar Dünya Kupası organizatörleri haberle ilgili yorum taleplerine cevap vermediler. Katar ve Rusya’nın Dünya Kupası yetkilileri ise rüşvet iddialarını reddetti.

FIFA, Katar’ın teklif sürecine dair önceden çıkan medya iddialarına turnuvada ısrar ederek tepki vermesine rağmen, ABD iddiaları Kasım ve Aralık 2022’de yapılması planlanan turnuvanın düzenlenmesi konusunda başka sorulara yol açacak.

İddianamede, FIFA 2010’un yöneticilerinden üç Güney Amerikalı üyesinin Brezilya’dan Ricardo Teixeira, Paraguay’dan merhum Nicolas Leoz ve isimsiz bir üye Katar’ın 2022 turnuvasına ev sahipliği yapması için rüşvet aldığı belirtiliyor.

İddianamede ‘’Ricardo Teixeira, Nicolas Leoz ve isimsiz diğer kişiye, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar lehine oy kullanmaları karşılığında rüşvet ödemesi teklif edildi’’ deniliyor.

Uzun zamandır FIFA patronluğu yapan Joao Havelange’un eski damadı ve Brezilya Futbol Federasyonu eski Başkanı Ricardo Teixeira’ya yorum için ulaşılamıyor.

İddianameye göre, eski Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu Başkanı Jack Warner, Rusya’ya oy verme karşılığında 5 milyon dolarlık rüşvet aldı. Warner, uzun süredir devam eden ABD soruşturması kapsamında bir dizi suçla suçlandı ve memleketi Trinidad ve Tobago’dan iade edilmesi ile ilgili mücadelesi ise devam ediyor. Warner, yorum taleplerini reddetti.

Öte yandan Rusya’nın 2018 Dünya Kupası yerel düzenleme komitesinin CEO’su Alexei Sorokin, Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada ‘’Bu sadece avukatların görüşüdür. Teklifimizin şeffaf olduğunu defalarca söyledik. FIFA’nın soruşturma birimi ve medya da dahil olmak üzere tüm soruları cevaplarken, gerekli tüm belgeleri teslim ettik. Buna ekleyecek bir şeyimiz yok ve teklifimize gölge düşürme girişimlerine yanıt vermeyeceğiz’’ diye konuştu.

Kremlin’in ABD iddianamesinin farkında olup olmadığı sorusu sorulan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ‘’Medya raporlarını okuyoruz. Ancak ne demek istediklerini anlamıyoruz. Rusya, Dünya Kupası’na yasal olarak ev sahipliği yapma hakkını aldı. Bu, hiçbir şekilde rüşvetle bağlantılı değildir. Biz bunu reddediyoruz. Ve Rusya, tarihte gurur duyduğumuz en iyi futbol Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştır’’ açıklamasını yaptı.

YOLSUZLUK İDDİALARIYLA MÜCADELE EDİLİYOR

Katar Dünya Kupası organizatörleri, küçük Körfez devletine 2022 turnuvası verildiğinden beri yolsuzluk iddialarıyla mücadele ediyorlar.

2014 yılında, başkan Sepp Blatter’in kontrolü altındaki FIFA, bir soruşturma sonrasında Rusya ve Katar’ı Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için rüşvet verdikleri iddialarıyla tekrar gündeme geldi. Daha sonra 2015 yılının Mayıs ayı sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde açılan yolsuzluk davası kapsamında FIFA’nın üst düzey yedi yöneticisi İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. İsviçre Başsavcılığı tarafından FIFA’ya başlatılan soruşturma sebebiyle FIFA Başkanı Sepp Blatter istifa etmek zorunda kaldı; UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke’ın da arasında bulunduğu bazı önemli isimler görevinden alınarak hak mahrumiyeti cezalarına çarptırıldı.

Arab News