Körfez ülkeleri koronavirüsle mücadele için toplandı

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin İçişleri Bakanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele konusundaki son gelişmeleri gözden geçirmek ve salgını önleme çabaları bağlamında alınan güvenlik tedbirlerini görüşmek üzere, dün (7 Nisan’da) video konferans üzerinden acil bir toplantı yaptı.

Toplantı, KİK Dönem başkanı, BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Korgeneral Şeyh Seyf bin Zâyed Âl Nehyân’ın başkanlığında, Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz b. Suud b. Nâyif ve KİK Genel Sekreteri Dr. Nâyef el-Hacref’in katılımıyla gerçekleştirildi. Bakanlar, daha önce üzerinde anlaşılan, KİK’e üye ülkelerden herhangi birine girilen belgenin aynısı olması dışında, herhangi bir vatandaşın başka herhangi bir ülkeye seyahatini yasaklama ve uçuşlar yeniden başladığında pasaport sınırlaması getirme kuralını onayladılar.

Toplantıda, salgınla ilgili bir dizi önemli güvenlik sorunu, söz konusu sorunlara karşı koyma ve salgını önleme yöntemleri ele alındı. Bakanlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek amacına yönelik güvenlik çabalarını koordine etmek için, gerekmesi halinde KİK Genel Sekreterliği’nin Konseye üye olan devletlerin İçişleri Bakanlıklarının temsilcilerini video konferans üzerinden toplantı yapmak için koordine etmesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardı.

KİK Genel Sekreterliği’nin, üye ülkelerin herhangi birinde, koronavirüs salgınını önlemek için alınan ihtiyati güvenlik önlemleri hakkında, söz konusu ülkenin içişleri bakanlığından bilgi alarak konseyin diğer tüm üyelerin içişleri bakanlıklarına ulaştırması kararlaştırıldı. Ayrıca, Kovid-19 salgınını kontrol altına alma, denetim mekanizmalarını çalıştırma ve güvenlik önlemlerini uygulamada başarılı olan uluslararası deneyimden yararlanılmasına karar verildi.

KİK’e üye ülkelerin İçişleri Bakanları, koronavirüsle mücadele çerçevesindeki çabaları takdir ettiler. Söz konusu çabalar arasında, başvurulan koruyucu sağlık önlemlerine paralel olarak alınan ihtiyati önlemlerin yanı sıra, vatandaşlar, geçici ikamet sahipleri ve üye ülkeler arasında seyahat edenlerin kara ve hava yoluyla giriş güvenliğinin sağlanması bulunuyor.

Bakanlar, KİK ülkelerindeki ve dünyanın diğer tüm ülkelerindeki sağlık çalışanlarının ve teknik kadroların, yeni tip koronavirüsü Kovid-19’a karşı verdikleri mücadeleyi ve hayat kurtarma çabalarını takdir ederek teşekkürlerini dile getirdiler. Konseye üye ülkelerdeki güvenlik ve askeri sektör mensuplarının gösterdikleri çabaları ve salgını önlemedeki somut katkıları vurgulandı. Bakanlar ayrıca, koronavirüs salgınını önlemek için alınan ihtiyati önlemlere vatandaşların ve ülke sakinlerinin gösterdiği dikkati ve işbirliğini överken, virüsten en üst düzeyde korunmak ve salgının önüne geçmek için önleyici tedbirlere daha fazla uyulması çağrısında bulundu.

Bakanlar, koronavirüsle mücadelede KİK ülkelerinin güvenlik hizmetleri arasındaki işbirliği ve koordinasyon çerçevesinde, Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreterliği’ne teşekkürlerini ifade ettiler.

Kısaca Körfez İşbirliği Konseyi şeklinde adlandırılan Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi 1981 yılında kuruldu. Merkezi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan KİK, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar, Umman ve Kuveyt’ten oluşuyor.

Şarkul Avsat