Suudi Arabistan’dan özel sektör çalışanlarına kral destek

Suudi Arabistan Sigorta Kurumu (GOSİ) özel sektörde koronavirüs salgınından etkilenen alanlarda çalışan Suudilerin destek başvurularını almaya başladı.

GOSİ, Kral Selman bin Abdulaziz’in emirleri doğrultusunda kurumun internet sitesi üzerinden koronavirüs salgınından etkilenen özel sektördeki işletmelerde çalışan Suudilerin destek taleplerini alıyor.

İşsizlik Sigortası Fonu tarafından verilecek olan destek, işverenlerin faaliyet göstermeye devam edebilme imkanlarını tehdit eden ve özel sektörün kontrolleri dışındaki koşullara maruz kalması nedeniyle çalışanlarına ödeme yapamaması riskiyle karşı karşıya kalmamaları için tasarlandı.

Koronavirüs salgınından etkilenenler için GOSİ’nin sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak ‘krizden etkilenen işletmelerdeki çalışanlar için hizmet talebi isteği’ seçeneği üzerinden kayıt yapılacak. Ardından bu kişilerin cep telefonlarına İşsizlik Sigortası Fonu desteğine başvurmaları için bir kısa mesaj gönderilecek.

Davet üzerinden başarılı bir şekilde başvuru yapıldıysa bir teyit mesajı daha gönderilecek. Ardından eğer başvuru kabul edildiyse son olarak bilgilendirme mesajı atılacak.

Bununla birlikte destek başvurusunun kabulü için GOSİ, işletme ve çalışana bir takım şartlar getiriyor. Bu şartlar arasında başvuru sahibinin cari yılın başından önce işsizlik sigortasına başvurmuş olması gerektiği yer alıyor. Ayrıca işletmedeki toplam Suudi işçi sayısının veya beş Suudi işçi sayısının yüzde 70’ini aşmayacak şekilde ödeme yapılacak.

GOSİ ödemelerin finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar, Sermaye Piyasası Kurumu (CMA), Para Ajansı (SAMA), sigorta şirketleri, sigorta komisyoncuları ve benzeri faaliyetleri gösterenler ile iletişim ve gıda tedarik sektörleri dışında kalan ve koronavirüs salgınından etkilenen özel sektörlerde çalışanlara yapılacağını vurguladı.

Şarkul Avsat