Suudi doktor gönüllü olarak İtalya’daki koronavirüs hastalarına bakacak

İtalya’da görev yapan Suudi doktor Naser el-Abdulali, yeni koronavirüsünün patlak vermesinin ardından İtalya’daki Büyükelçilik tarafından düzenlenen geri dönüş planına katılmayarak salgından etkilenenlere yardım edeceğini belirtti.

28 yaşındaki Doktor Naser el-Abdulali, bir dizi hastayı kurtarmak için uzun saatler çalıştığı İtalya’nın Lombardiya’daki Lodi kentindeki Covid-19 hastalarıyla taşan bir hastanenin ön cephelerinde çalışan doktorlar arasında geliyor.

“ÜLKEMİN HAYIRLI ELÇİSİ OLMAK İSTEDİM”

Abdulali, “Ambulansların ve cenaze araçlarının sesleri şehirde hızla yayılmaya başlamıştı. Bir doktor olarak bu kriz anında bir şeyler yapmalıydım. Ülkem olan Suudi Arabistan da tüm dünyada insani rolü ile biliniyordu. Özellikle İngilizce ve İtalyanca bildiğim için ülkemin en hayırlı elçisi olmak istedim” dedi.

“İTALYAN EV SAHİBİM BENDEN KİRA ALMAYI REDDETTİ”

Ayrıca, “Geri dönemezdim. Enfekte vakalar için virüsün gelişmelerini kontrol etmeye çalıştım. Ev sahibim İtalyan halkı adına şükran ifadesi olarak benden kira almayı reddetti” şeklinde konuştu.

Abdulali, sözlerinin devamında, hastanede çalışmanın yorucu ve görevlerin çok olduğunu, çünkü yaralıların sayısının çok olduğunu belirtti.

Yaptığı işin en zor kısmı hakkında konuşan Abdulali, “Hasta yakınlarına hastanın öldüğünü söylediğim andır, çünkü onlarla konuşmanın onları incitmemek için belirli bir taktiğe ihtiyacı var. İtalyan yasasına göre koronavirüsünden ölenleri ailesinin görmesi yasak, çok taleplerle karşılaşıyorum ama sistem beni engelliyor. Ayrıca hastane personeli çok dayanışmacı ve onlardan çok fazla şey tecrübe ettim” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda, Suudi topluluğuna, virüsün önlenmesi için talimatlara uyulması gerektiği, çünkü tehlikeli ve hızlı yayıldığını ve genç ve yaşlıları etkilediğini söyledi.

Suudi doktor, 2011 yılında İtalya’nın Pavia Üniversitesi’nde tıp okumak için bir burs ile İtalya’ya gittiğini ve mezun olmayı beklediğini ancak koronavirüs yüzünden ertelendiğini belirtti.

Al Arabiya