Körfez’de vaka artışına karşı önlemler arttırılıyor

Arap (Basra) Körfezi ülkeleri, yeni tip koronavirüsü Kovid-19 salgınını önleme prosedürlerini arttırdı. Bahreyn’de halka açık yerlerde maske takma zorunluluğu getirilirken, Umman’da başkent Maskat kapatıldı. Kuveyt ise koronavirüsle mücadelede immün plazması hazırlıyor.

Tüm bu prosedürler, Körfez ülkelerindeki vaka sayılarının arttığı bir zamanda geliyor.

Suudi Arabistan’da 137 yeni vaka

Suudi Arabistan’da salgınla ilgili son gelişmelerin sunulduğu dünkü basın toplantısında Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, son 24 saat içerisinde 137 yeni vakanın daha teşhis edildiğini, can kaybının yaşanmadığını açıkladı. Böylece ülkede şuana kadar kaydedilen toplam vaka sayısı 2 bin 932’ye yükseldi. Diğer yandan, 16 kişinin daha iyileşmesiyle toplamda iyileşen kişi sayısı 631’e çıktı. Aktif vaka sayısı ise 2 bin 260.

Şuana kadar Başkent Riyad’da 234, Cidde’de 125, Mekke’de ise 114 kişinin iyileştiği biliniyor. Ülkede görülen vakalar, 42 farklı şehre yayılmış durumda.

Evden adli hizmet

Adalet Bakanlığı sözcüsü Muhammed el-Mutlık, Krallık emrinin ardından bakanlığın koronavirüsle mücadelede aldığı önlemlere değindi. Bu kapsamda, özel hak davalarında borçlunun hapis cezasına ve çocukların boşanan ebeveynlerinden hangisini ziyaret edeceğine ilişkin yargı nihai hükümleri ve kararlarının ertelenmesi kararı alındı. İcra mahkemeleri elindeki yaklaşık 69 bin 900 hapis karar bu kapsamda ertelendi. Ziyaret konusunda ise ertelenen yaklaşık 5 bin dava bulunuyor.

Diğer yandan, Adalet Bakanlığının kararı üzerine, yargı makamlarına gitmeden dijital platformda adli hizmet sağlanabilecek. Bu kapsamda 120 farklı hizmetin evden alınabileceğine değinen Mutlık, Yüksek Yargı Konseyi’nin yargı makamlarında hazır bulunmayı erteleme ve uzaktan dava açma konusundaki kararı sonucunda dava taraflarının dijital platformda otomatik olarak talep, not veya dilekçe sunabileceklerine ya da kararların kopyalarını alabileceklerine işaret etti.

‘Çıkış ve geri dönüş’ vizelerinin uzatılması

Suudi Pasaportları Genel Müdürlüğü, geçerlilik süresi 25 Şubat 2020 ile 24 Mayıs 2020 arasında biten ‘çıkış ve geri dönüş’ vizelerinin üç ay süreyle ücretsiz olarak uzatılabileceğini açıkladı. Uzatma kararı, Suudi Arabistan’da bulunan ve giriş çıkışların ertelendiği dönemde vizelerini kullanmamış olan ticari ve sanayi meslek erbabını içeriyor.

Pasaportlar Genel Müdürlüğü, uzatmanın Ulusal Bilgi Merkezi ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde pasaport merkezine başvurmadan bu konudaki platform üzerindeki kişisel hesaplardan otomatik olarak yapıldığını açıkladı.

Kuveyt, immün plazması hazırlıyor

Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened, son 24 saat içerisinde 112 yeni vakanın doğrulandığını, böylece ülkede toplamda 855 vaka kaydedildiğini açıkladı. Basın toplantısında konuşan Sened, yeni vakalar arasından birinin seyahatten döndüğünü, 105’inin önceki vakalar ile temas içerisindekilerden olduğunu, 6 kişinin ise epidemiyolojik incelemeye tâbi tutulduğunu bildirdi. Diğer yandan, ülkede toplamda 111 vakanın iyileştiği belirtildi.

Kuveyt Kan Bankası, koronavirüs tedavisinde immün plazması hazırlığına başlandığını açıkladı. Bu plazmalar, koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşen donörlerden alınacak.

Bahreyn’de maske zorunluluğu

Bahreyn hükümeti, vatandaş ve sakinlerine halka açık yerlerde maske takma zorunluluğu getirdi. Bununla birlikte, doğrudan müşterilere mal veya hizmet sağlayan ticari ve endüstriyel merkezlerin gerekli şartların sağlanması koşuluyla yeniden çalışmaya başlamasına izin verildi. Bu şartlar arasında, çalışan ve müşterilerin maske takması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, söz konusu merkezlerdeki kişi sayısının sınırlı tutulması ve aşırı kalabalığın önlenmesi yer alıyor.

BNA’nın haberine göre, bugün 19.00’dan itibaren bu önlemlerin uygulanması zorunlu olacak. Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlıkları, koronavirüsle mücadele kapsamında dün pazar ve eczanelerde bir milyondan fazla tıbbi maskenin dağıtımına başlatıldığını açıkladı.

Maskat’ın kapatılması

Umman hükümeti, koronavirüs salgınını önlemek için Maskat Valiliğini yarından itibaren 28 Nisan Çarşamba gününe kadar kapatma kararı aldı. Umman Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 48 yeni vakanın daha kaydedilmesiyle toplam vakanın 419’a çıktığı bildirildi. 2 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, iyileşen vaka sayısı 72’ye ulaştı.

Sultan Heysem bin Tarık, çeşitli konulardan hüküm giymiş bir grup mahkumun affedildiğini açıklamıştı. Umman Kraliyet Polisinden bir kaynak, bu kapsamda 336’sı yabancı olmak üzere 599 mahkumun affedildiğini belirtti

Katar’da 153 yeni vaka

Katar Sağlık Bakanlığı’nın 153 yeni vakanın daha teşhis edildiğini açıklamasıyla, ülkede toplamda 2 bin 210 vaka doğrulanmış oldu. Vaka sayısı bakımından 3. Körfez ülkesi olan Katar’da 28 kişinin daha koronavirüsün neden olduğu hastalığı atlatmasıyla toplamda iyileşen kişi sayısı 178’e çıktı.

BAE’de 539 bin yeni muayene

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), önceki vakaların temasta bulunduğu kişilerin incelenmesiyle 300 yeni vakanın daha teşhis edildiğini açıkladı. Böylece BAE’de toplamda kaydedilen koronavirüs vakaları 2 bin 659’a çıktı

BAE Sağlık Kurumu Sözcüsü Dr. Feride el-Husani, farklı milletlerden kaydedilen vakalardan çoğunun durumunun stabil olduğunu ve gerekli sağlık hizmetlerini aldıklarını açıkladı. Husani, 53 kişinin daha taburcu edildiğini, böylece toplamda iyileşen kişi sayısının 239’a çıktığını bildirdi.

Sağlık ve Toplum Koruma Bakanı Abdurrahman bin Muhammed el-Uveys, bakanlığın koronavirüs teşhisi için 539 bin tıbbi muayene yürüttüğünü açıkladı. Önümüzdeki dönemde vakaların tespiti için testlerin ve temas çevresinin genişletildiğini bildirdi.

İnsan Kaynakları ve Yerleştirme Bakanlığı İletişim ve Uluslararası İlişkiler Vekil Yardımcısı Abdullah en-Nuaymi, Bakanlığın Acil Durum, Kriz ve Afet Yönetim Ulusal Kurumu ile koordineli olarak entegre bir ulusal program hazırladığını açıkladı. Bu programın özel sektördeki iş piyasası istikrarını desteklemek için istihdam, yerleştirme ve özel sektör işletmelerine idari destek olmak üzere üç eksene odaklanacağı belirtildi.

Şarkul Avsat