AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

AB’den koronavirüse karşı dayanışma: Avrupa Takımı

Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılan açıklamada hızlı, kararlı ve ortak bir küresel çaba olmadan ‘Kovid-19’ pandemisinin yol açtığı krizin çözülemeyeceği vurgulandı. “Bu yüzden bu küresel salgını yenmek için uluslararası dayanışmanın şart olduğu çünkü virüsün her yerde yenilmediği takdirde yenilemeyeceği” ifade edildi.

Söz konusu açıklama iki gün önce AB üyelerinin kalkınma bakanları ile gerçekleştirilen toplantının ardından bir basın açıklaması yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell tarafından geldi. Toplantıda dünyanın dört bir yanında ‘Kovid-19’un yol açtığı etkiler ele alındı. Salgın ve sonuçlarıyla mücadelede ortak ülkeleri desteklemek için ‘Avrupa Takımı’ adlı bir yardım paketi başlatılarak halihazırda bulunan Avrupa dış eylem kaynaklarından 20 milyar euro (21,8 milyar dolar) değerinde kapsamlı bir finans desteği sağlanacağı bildirildi.

Bu destekten faydalanan ülkeler arasında komşu ülke oldukları için güney Akdeniz bölgesindeki Arap ülkelerinin yanı sıra, AB ile ortak anlaşmalar imzalayan Tunus, Mısır ve Fas bulunuyor. Aynı zamanda AB Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye gibi milyonlarca mülteciye ve yerlerinden edilmiş kişilere ev sahipliği yapan ülkelere yardım tahsis edecek.

Toplantının ardından çarşamba akşamı AB tarafından yayınlanan açıklamaya göre, paket özellikle Afrika’daki en savunmasız ülkelere, AB’nin komşu ülkelerine, ve aynı zamanda Asya, Pasifik, Latin Amerika ve Karayiplere yardımcı olacak.

Yardım paketi ile çocuklar, kadınlar ve özel ihtiyaçları olanlar da dahil olmak üzere en çok risk altında olan kişilere odaklanılacak.

‘Avrupa Takımı’ paketi için AB’nin, üye devletlerin, finans kurumlarının, özellikle Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) kaynaklarından toplamda 20 milyar euro toplanacak. Bu paket acil krize ve bunun sonucunda ortaya çıkan insani ihtiyaçlara cevap verilmesi başta olmak üzere, sağlık, su ve sanitasyon sistemlerinin yanı sıra ortak ülkelerin salgın ile başa çıkma kapasitelerinin ve hazırlıklarının güçlendirilmesi ve acil sosyal ve ekonomik sonuçları azaltmayı hedeflemekte.

Şarkul Avsat